Nasıl Yapılır

Microsoft, hesap girişi için parola gereksinimini kaldırdı!

Microsoft, hesaplara erişmek için parola gereksinimini kaldırdığını duyurdu. Peki, kullanıcılar için diğer seçenekler neler?

Microsoft, hesap girişi için parola gereksinimini kaldırdı!

Teknoloji şirketi Microsofthesaplara giriş yapmak için parola gereksinimini kaldırıyor. Dünyadaki birçok kullanıcı şifre oluşturmakta ve hatırlamakta zor zamanlar geçiriyor ve bazı kullanıcılar oluşturdukları şifreyi çoğu zaman unutuyor.

Her yıl kullanılan en popüler şifreler hakkında raporlar yayınlanıyor. Örneğin, hala '123456', 'şifre' veya 'abc123' gibi parolalar kullanan insanlar var. Bu bilgisayar korsanları için oldukça iyi ama sizin için kesinlikle değil. Teknoloji üreticisi Microsoft bu sorunu çözmek istiyor. İşte, bu anlamda doğru bir adım daha atıyor.

Microsoft parolaları neyle değiştiriyor?

ABD merkezli teknoloji şirketi bir süredir şifrelere karşı savaş yürütüyordu. Çünkü bahsettiğimiz gibi, şifreler güçlü görünse de tehlikeyi önleyemez hale gelmişlerdi. Yeni özellik ile artık hesaplarınızdan şifreleri gerçekten kaldırabilirsiniz. Bunun birkaç yolu var!

Bundan sonra, bir Microsoft hesabında oturum açmak için Microsoft Authenticator, Windows Hello, güvenlik anahtarı veya doğrulama kodunu (SMS/e-posta) kullanabilirsiniz. Tabii ki, isterseniz, kendi şifrenizle devam etme fırsatınız da devam edecek.

Yeni seçenek, son günlerde işyeri kullanıcıları için şifresiz kimlik doğrulamasını tanıttıktan sonra geldi. Şirket, kullanıcıların uzaktan çalışmasına yardımcı olmak için bu adımı Mart ayında attığını açıkladı. Şu anda, 200 milyondan fazla kullanıcı zaten bu şifresiz seçenekleri kullanıyor.

Peki, uygulama üzerinden şifreyi nasıl kapatabilirsiniz?

  • Microsoft Authenticator mobil uygulamasını yüklemeniz ve kişisel Microsoft Hesabınıza bağlanmanız gerekiyor.
  • Ardından account.microsoft.com ziyaret etmeniz ve gelişmiş güvenlik seçeneklerini seçmelisiniz.
  • Daha sonra ek güvenlik bölümünde parolasız hesapları etkinleştirebilirsiniz.
  • Daha sonra Kimlik Doğrulayıcı uygulamanızdaki değişikliği onaylamanız gerekiyor. Yani artık şifreye ihtiyacınız yok. Hesabınıza parolanızla girmek istediğinizde, aynı adımları izleyerek parolayı etkinleştirebilirsiniz.

Güvenlik araştırma firmaları, insanların üçte birinin şifrelerini sıfırlamak yerine bir hesabı tamamen kullanmayı bırakmayı tercih ettiğini bildiriyorlar. Bir Twitter anketinde, her beş kişiden biri şifrelerini sıfırlamak yerine yanlışlıkla bir e-postada "tümünü yanıtla" tuşuna basıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.