Nasıl Yapılır

PlayStation 4 nasıl fabrika ayarlarına geri döndürülür?

PlayStation 4'ü nasıl fabrika ayarlarına geri döndürebileceğinizi yazımızda detaylı bir şekilde anlatıyoruz.


Oyun konsolu denilince akla ilk gelen markalardan biri olan PlayStation, günümüzde özellikle Türkiye sınırları içerisinde en çok kullanıcıya sahip oyun konsolu unvanına sahip. Bu bir gerçek.

İçerisinde barındırdığı özel oyunlar ile gücüne güç katan bu oyun canavarı cihaz, bazen istemsizce sorunlar da yaratmıyor değil. Sistemsel problemler nedeniyle oyuncuları bazen telaşlandıran PlayStation, çözümü cihazı fabrika ayarlarına döndürmeye itiyor. Peki fabrika ayarlarına döndürme işlemi nasıl yapılır? Bunun cihaza bir zararı olur mu? Tüm kayıtlı veriler silinir mi

Öncelikle fabrika ayarlarına dönmek için PlayStation 4'ün Ayarlar menüsüne girip, PSN bölümüne tıklayın. PSN ekranında "Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir" seçeneğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra konsolunuz yeniden kendini başlatacaktır.

PlayStation 4'ü ana sistem olmaktan çıkardıktan sonra Ayarlar >Sıfırlama> PS4 Sistemini Sıfırla adımlarını takip ediniz. Bu ekranda Hızlı ve Tam seçeneği yer alacak. Tam seçeneğini seçin eğer geniş kapsamlı bir sıfırlama yapmak istiyorsanız. Bu seçenek ile PS4 oyun konolunda yer alan tüm içerikler silinecektir ve fabrika ayarlarına geri dönüş sağlayacaktır.

Sıfırlamanın ardından tekrar PlayStation'unuzu kurmanız gerekmektedir. Sıfırlama işleminin yaklaşık 1 saat civarı sürdüğünü de hatırlatmakta yarar var. Bu işlem sırasından elektriklerin kesilmesi ve ya güç kaybı sonucu konsolunuza ciddi zararlar verebilir ve kullanılmaz hale getirebilirsiniz. O yüzden dikkatli davranmanızı öneririm sevgili Teknolojioku takipçileri.

Gelelim cihaz içerisinde bulunan verilerin tamamıyla kaybolup kaybolmadığına. Eğer PlayStation Plus üyeliğiniz bulunuyorsa içiniz rahat olabilir. Çünkü bulut özelliği sayesinde kayıtlı oyun verilerinizi bulut sistemine aktarabilir ve sıfırlamadan sonra tekrardan indirebilir kaldığınız yerden devam edebilirsiniz oyun keyfinize.

Plus sahibi olmayan kullanıcıların da üzülmesine gerek yok. Eğer elinizde yüksek depolama alanına sahip bir harici ssd bulunuyorsa, kayıtlı verilerinizi oraya aktarabilir ve tekrardan kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem Plus sahiplerine nazaran biraz daha zaman kaybetmenize sebep oluyor. Plus sahibi olan kullanıcılar bu işlemler ile hiç uğraşmadan otomatikman kayıtlı verilerine ulaşabiliyorlar haliyle. 

Sistemsel olarak donma, yavaşlama gibi sorunlar ile boğuşan kullanıcılar, gönül rahatlığı ile sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlemleri yaptıktan sonra PlayStation 4’ün sistem hızında gözle görünür bir artış sağlandığını siz de göreceksiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.