Nasıl Yapılır

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir? (video)

Bu videoda telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir sorusuna hep birlikte yanıt veriyoruz. Eğer telefonunuzun sesinden ve mikrofonundan memnun değilseniz mutlaka bu videoyu izlemelisiniz.

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir? (video)

Cep telefonlarının hoparlör ve ahizelerinden (yani mikrofon) belli bir süre sonra ses alma ve ses gelme özelliği azalır. Bunun en önemli sebebi toz ve benzeri dış etkenlere maruz kalan bu bölgelerin zamanla tıkanması olarak açıklanabilir. Eğer siz de bu durumdan şikayetçi iseniz telefonunuzu tamire götürmeden de çözüm üretebilirsiniz. Basit bir uygulama olan bu temizlik işlemi için biraz dikkat, biraz da beceri gerekiyor. Aşağıdaki anlatacağımız işlemleri yaparken kibar davranmanız ve işlemi fazla bastırmadan yapmanızı öneriyoruz. 

Bu tip işlemlerde her zaman yaptığımız gibi bütün riskin size ait ve olası bir sorunda bütün sorumluluğun sizde olduğunu belirtelim. Anlatması bizden, uygulaması sizden:  

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir? (video)

İlk olarak bu işlemi nazik bir şekilde yapmanızı öneriyoruz. Bu işlem için bir parça lateks ya da köpük olarak adlandırılan banta ihtiyacımız var. Bu bantı kırtasiye ya da nalburlarda bulabiliriz. Bu bant normal bantlardan farklı olarak yumuşak bir katmana sahip. 

Bu katmanlı yapı bizim için önemli zira hoparlör ya da mikrofon yuvasında bulunan deliklerin üstünü bu bant ile temizleyeceğiz. Bu köpüklü yapı nazik bir şekilde o yuvanın deliklerini temizlemeye yardımcı olacak.  

Bu köpük bantı alıp mikrofon ve hoparlörün üstüne hafifçe bastırıp, bu yuvaların içinde bulunan toz ve kirleri temizleyebiliyorsunuz. Ancak bu işlemi hafifçe yapmanızı öneriyoruz. Bu işlemi hem mikrofon hem hoparlör yuvası için yapıp, mümkünse birkaç kez tekrarladığınızda bu yuvalardaki kirlerin temizlendiğini göreceksiniz. 

Yazılı olarak anlattığımız bu işlemi aşağıdaki videoda da izleyebilirsiniz: 

Yorumlar
Haluk
Ben elektrik süpürgesinin küçük ucunu kullanıyorum hariçten gelen ne var ne yok alıyor 15, 20 saniyede.
Cevapla
Member
Bant? Türü? Nasıl bulunur? Yakın çekim nerede?
Cevapla
Yunus
Ben bu işlemi traş makinesi nin fırçasıyla yada airduster kullanarak yapıyorum.Bant biraz saçma geldi ama yinede bir seçenek emeğinize sağlık
Cevapla
Firat
Benden çaldığınız 4 dakika 20 saniyemi helal etmiyorum
Cevapla
sedat
Hem yakın çekim çok az, hemde anlatım amatörce olmuş, biraz daha ayrıntılı ve yakın çekim çok olsa daha iyi olurdu...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.