Nasıl Yapılır

Telefonları gece şarja bırakmak zararlı mıdır? Zabaha kadar şarj olsun!

Akıllı telefonların çoğu gün içerisinde 1 günü zor çıkarır. Bazen acil durumlarda şarja ihtiyacınız olduğunda, telefonunuzun şarjı bitmiş olabiliyor. Yıllardır sorulan gece telefonu şarj etmek sağlıklı mı sorusuna gelin yakından bakalım.

Telefonları gece şarja bırakmak zararlı mıdır? Zabaha kadar şarj olsun!

Akıllı telefonunuz varsa haberimizin başlığı olan bu soruyu en az bir kez sormuş olmalısınız. Telefonu bir gecede şarj edersek ne olur? Pil ömrü azalır mı? Yoksa telefon aşırı şarj olup patlayacak mı?

Aslında bu konuda fazlaca yanlış bilgi var. İnsanlar telefonlarını aşırı şarj etmenin cihazlarına zarar vereceğini, pili öldüreceğini veya cihazı patlatacağını düşünüyor. Peki gerçekte nasıl? Telefonumuzu gece boyunca şarjda bırakırsak ne olur?

Telefonları gece şarj ederseniz ne olur?

İnsanlar telefonlarını uzun süre şarj etmenin bataryaya zarar vereceğine inanıyorlardı. Bu, eski cihazlarda nadir olarak gerçekleşse de bugün artık mevcut olan bir sorun değil. Günümüz akıllı telefonları ve pilleri teknoloji alanında önlem alacak kadar gelişmiştir. Böylece yeni telefonunuzu gece boyunca şarj edebilirsiniz, çünkü telefon tam olarak şarj olduğunda cihazınız akımı keser ve şarj işlemi durur.

Telefonu 10 saat şarj etseniz bile hiçbir şey olmaz. Piliniz dolduktan sonra şarj işlemi durur.

Ancak pil sağlığınız için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Bildiğiniz gibi günümüz akıllı telefon pillerinde lityum iyon teknolojisi kullanılıyor. Lityum-iyon pil (Li-ion) bir tür şarj edilebilir pildir. Elektronik cihazlarda yıllardır kullanılmaktadırlar. Bunun gelişmiş bir yeni versiyonu Lityum polimer (Li-Po) pillerdir. Lityum-iyon (Li-iyon) pillerden daha küçük, daha hafif ve yapımı daha kolaydır.

Şarj Döngüleri

Her iki teknoloji de bugün kullanılmaktadır ve her ikisinin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Li-po piller daha hızlı şarj olur ve daha yenidir ancak kapasiteleri daha düşüktür. Li-ion piller ise daha dayanıklıdır ancak üretimlerinden itibaren ömürleri zamanla dolmaya başlar. Akıllı telefonlarda ikisi de hemen hemen aynı kabul ediliyor, Apple, Samsung ve Xiaomi gibi firmalar pil tercihini kendileri seçiyorlar. Ancak her iki pilde de Şarj döngüsü denen bir durum var.

Cihazınızın eğer pil ömrünü düşünüyorsanız, bu kısım çok önemlidir. Akıllı telefon pillerinin belirli bir şarj aralığı vardır (%20-80). Bu değerlerin çok fazla üstüne veya altına inerseniz pil ömrünüz (uzun vadede) azalacaktır. Telefon pil sağlığına önem veriyorsanız bu değerler arasında kalmaya çalışmalısınız.

%80 şarj seviyesinin üzerinde şarj etmeyin ve %20 şarj seviyesinin altına inmeyin. Böyle yaparsanız uzun vadede pil sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz. Bu değerlerin üzerine çıkmak pilinizin hemen biteceği veya telefona zarar vereceği anlamına gelmez, sadece pil ömrünüz biraz daha dayanıklı olacaktır.

Ancak, son kullanıcının hissedebileceği kadar bir dayanıklılık yaratacağını düşünmeyin. Lityum pillerin zaten belirli bir ömrü olduğundan ve bu zamanla azalacağından bunu engelleyemezsiniz. Yani bu değerler arasında kalmaya çalışmak pil ömrünüzü iki katına çıkarmaz, sadece ilerde zorluk yaşamazsınız.

Şarj işlemleri için ipuçları

Bu sorularla vakit kaybetmek yerine gelin daha faydalı konulara bir göz atalım. Örneğin, pil sağlığınız için yapmanız gereken telefonunuzu sürekli aşırı ısıya maruz bırakmayın. Orijinal şarj aleti ve kabloları kullanın, sahte aksesuarları kullanmaktan kaçının. Cihazınızı ani sıcaklık değişimlerinden (aşırı soğuk – aşırı sıcak) koruyun.

Şarj işlemleri ile alakalı detaylı bilgilendirmeyi sizler için ayrıntılarıyla açıkladık. Biraz uzun bir yazı olmuş olabilir. Sizlerde bu durumla alakalı düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Webnet7
Çelişkili ifade %100 zararlı değil demiş sonra %20 & %80 arası şarj edin demiş, yazılanların hepsine katılıyorum yalnız sabaha kadar şarj da tutmak bataryaya zarar verir evet batarya şarjı keser ve telefon şarj aleti üzerinden beslenir ama bu yinede batarya açısından iyi değildir batarya arada tekrar şarj isteyecektir, tabi bu durum bi kaç kerede zarar vermez uzun vadede birde telefon oyunda falan çok ısınır soğumadan şarj etmeyin ha oyun esnasında şarja takılı oyun sakın oynamayın, kısacası gece yatarken şarjda bırakmayın
Cevapla
mahir
sabaha kadar zararlı 99 düştümü tekrar şarj eder 1 dk da bir şarj eder akşamdan edin uyurken kurcalayın sabah kahvaltıdan önce tekrar takın 5 yıldır bataryam 100 saglıkta. s7 edge
Cevapla
Thinker
Yani telefonu %100 şarz etmeyelim mş
Cevapla
Mehmet
Sabaha kadar 😂😂😂
Cevapla
ömer
zabaha kadar şarzz 😂
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.