Araç sahiplerine kötü haber! Sigortada yeni dönem başlıyor

Araç sigortası hakkında araç sahiplerini üzecek yeni bir döneme geçiliyor. İşte detaylar.

Araç sahiplerine kötü haber! Sigortada yeni dönem başlıyor

Ülkemizde araç sektörü neredeyse iki yıldır kötü durumda. İkinci el araçların fiyatlarının sıfır araçları dahi geçtiğinin görüldüğü bu süreçte otomobil sahipleri daha fazla darbe kaldıramayacak durumda diyebiliriz. Ancak ne yazık ki bugün araç sigortalarıyla ilgili kötü bir haber geldi. 

Araç sigortası, araç kullanıcıları için hayati önem taşıyor. Kaza ve benzeri durumlarda can yeleği görevi gören sigorta sistemi kullanıcıları üzecek bir güncelleme aldı. 

Araç sahiplerini üzecek sigorta güncellemesi

Araç sahiplerine kötü haber! Sigortada yeni dönem başlıyor - Resim : 1

SEDDK tarafından hazırlanan değer kaybı hesaplama formülü araç kullanıcılarını üzecek. Buna göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafik kazalarında ödenen tazminat tutarında bir değişikliğe gidiyor. Söz konusu değişiklik araç sahiplerini memnun etmeyecek gibi görünüyor.

Yeni formül "Değer kaybı hesaplama" olarak adlandırıldı. Formülün uygulamaya geçmesi halinde şirketlerin araç sahiplerine ödeyeceği tazminat yaklaşık 3'te 1 şeklinde olacak. Buna göre 10 bin liralık hasarda sigorta şirketi sadece 3 bin TL'yi karşılayacak. Taslak daha yürürlüğe girmeden tepki çekti. Sigorta Eksperleri İşveren Sendikası Başkanı Mesut Cemil Boyner, taslak hakkında "halkın yararı yerine şirketlerin çıkarı gözetilecek şekilde ayarlanmış" yorumlarını yaptı.

Tepkiler bununla da kalmadı. Boyner ayrıca "Ali Kemal'i değiştirip Kemal Ali yapmışlar. Anayasa kararlarını hiçe saymışlar. Amaç şirketlerin kasasını doldurmak. Formül böyle çıkarsa yargıya gider yine iptal ettiririz" ifadelerini kullandı. Siz yeni sigorta yönetmeliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.