Audi büyük bir skandalla çalkalanıyor!

Dieselgate'in başlamasından yaklaşık sekiz yıl sonra, skandala karışan en üst düzey yöneticilerden biri suçunu kabul etmeye hazırlanıyor.

Audi büyük bir skandalla çalkalanıyor!

New York Times, eski Audi CEO'su Rupert Stadler'in, otomobil üreticisinin ana şirketi Volkswagen'in araçlarında hükümeti kandırmak için tasarlanmış yasa dışı yazılımlar olduğunu kabul etmesinden sonra bile Audi'nin dizel araba satmaya devam etmesine izin verdiğini itiraf edecek bir savunma anlaşmasını kabul ettiğini bildirdi.. Times'a göre, bir Münih eyalet mahkemesi çarşamba günü Stadler'in ayrıca 1,1 milyon Euro para cezası ödeyeceğini ve iki yıla kadar hapis cezasını çekeceğini söyledi. Eski yöneticinin yaklaşık iki hafta içinde itirafını yapması bekleniyor.

2020'de davasının başlamasından bu yana Stadler, herhangi bir suç işlemediğini iddia etmişti. Mahkemede Volkswagen, Dieselgate'in yarattıkları yazılımı şirketin liderliğinden saklayan çalışanların işi olduğu konusunda ısrar etti.

Audi büyük bir skandalla çalkalanıyor!

Audi'deyken Stadler, Volkswagen'in yönetim kurulu üyesi olarak da görev yaptı. Alman savcılar, Stadler'ın yanı sıra iki eski yöneticiyi daha mahkum etmeye hazırlanıyor: Wolfgang Hatz ve Zaccheo Giovanni Pamio. İlki daha önce Audi ve Porsche'de motor geliştirmeye öncülük ederken, ikincisi Volkswagen araçlarının emisyon testlerinde hile yapmasına izin veren yazılımın tasarlanmasında yer aldı.

2017'de Volkswagen, şirketin ABD'de satılan yaklaşık 600.000 dizel otomobilin "yenilgi cihazı" tarafından ele geçirildiğini kabul etmesinin ardından, Adalet Bakanlığı tarafından getirilen dolandırıcılık ve diğer cezai ve hukuki suçlamaları çözmek için 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Bu araçlar, bir çok silindir üzerinde test edildiklerini algılayacak ve sonuç olarak yoldakinden daha az emisyon üretecek şekilde programlandı. Alman savcıların sunduğu mahkeme belgelerine göre Volkswagen'in daha sonra araçlarında kullanacağı yazılımı orijinal olarak Audi mühendisleri tasarladı. Dieselgate ortaya çıktığından beri, Alman otomobil üreticisi 20 milyar dolardan fazla para cezası ve yasal uzlaşma ödemeyi kabul etti.