Otomobil

Benzinli araç satışı yasaklanıyor! İşte tarih

California Hava Kaynakları Kurulu, eyalette, 2035 yılına kadar benzinle çalışan araçların satışını resmi olarak yasaklayan bir kural yayınladı.

Benzinli araç satışı yasaklanıyor! İşte tarih

Düzenlemeler, Vali Gavin Newsom'un ajansa "yolcu araç ve kamyon düzenlemeleri" geliştirme talimatı vermesinden iki yıl sonra geldi.

Kurul, içten yanmalı motorlu araçların satışını aşamalı olarak kaldıracak olan kuralı oybirliğiyle onayladı. 2026 yılına kadar eyaletteki yeni otomobil satışlarının %35’i elektrikli araçlar, plug-in hibritler veya hidrojen yakıt hücreli modeller olacak. Bu kriter 2030'da %68’e ve 2035'te %100’e yükselecek.

California Hava Kaynakları Kurulu başkanı Liane Randolph, hareketin 2040 yılına kadar hafif kamyonlar ve arabalardan kaynaklanan kirlilikte %50’lik bir düşüşe yol açacağını söyledi. Eyalet ayrıca 2045 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi hedefliyor.

Benzinli araç satışı yasaklanıyor! İşte tarih

CNBC'nin belirttiği gibi, diğer eyaletlerin de benzer hamleler yapması muhtemel ki New York ve Massachusetts zaten bu yönde yasalar çıkardı. Kaliforniya, en az 15 eyaletin kurallarını benimseyerek katı emisyon standartları belirleme konusunda öncülük etmiş durumda.

Uzun süredir devam eden birçok üretici ve otomobil markası, 2035 yılına kadar tamamen EV'lere geçme planlarını şimdiden açıkladı. Bentley, 2026 yılına kadar yalnızca plug-in hibrit ve EV'leri satmayı hedefliyor. Mercedes ve Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmeyi planlıyor. GM 2035, Honda 2040 hedefi belirledi. Bu arada Ford da 2030 yılına kadar Avrupa'da tamamen elektrikli araçlara geçme sözü verdi.

Yorumlar
Alperen
Bir devrin sonu geliyor şaka gibi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.