BYD Sea Lion 07'nin çıkışı ilgi odağı oldu

BYD, rekabetçi fiyat etiketi ve yenilikçi özellikleriyle dolu orta boy SUV modeli Sea Lion 07'yi piyasaya sürdü

BYD Sea Lion 07'nin çıkışı ilgi odağı oldu

BYD'nin yeni SUV modeli Sea Lion 07, inovatif özelliklerle dolu ve rekabetçi bir fiyat etiketiyle tanıtıldı. Tesla Model Y'nin hakimiyetine meydan okumayı hedefleyen bu araç, BYD'nin geniş Okyanus serisinin en yeni üyesi olarak dikkat çekiyor. Bildiğiniz gibi Tesla yenilenen Model 3 ile Çin pazarına girmeye karar verdi BYD’nin bu hamlesinin zamanlaması oldukça manidar.

Sea Lion 07'nin tasarımı, Ocean-X konseptinden esinlenilerek hazırlanmış ve BYD Seal ile bazı tasarım ögelerini paylaşıyor. Araç, BYD'nin gelişmiş e-Platform 3.0 Evo üzerine kurulan ilk elektrikli araç olma özelliğini taşıyor. Bu platform, özellikle pilin gövdeyle bütünleşik yapısını daha da güçlendirerek ön çarpışma korumasını ve yolcu kabininin deformasyon direncini artırıyor.

Üç farklı güç aktarma seçeneği sunan Sea Lion 07, iki tekerlekten çekişli versiyonlarda 230 kW veya 170 kW elektrik motorlarına sahipken, dört tekerlekten çekişli modelde iki motorun toplamda 390 kW güç üretiyor.

BYD Sea Lion 07'nin çıkışı ilgi odağı oldu - Resim : 1

BYD Sea Lion 07'nin çıkışı ilgi odağı oldu

Tek motorlu modeller, sırasıyla 550 km ve 610 km menzil sunan 71.8 kWh ve 80.64 kWh iki farklı batarya boyutu ile geliyor. Çift motorlu model, daha büyük paketle 550 km menzile sahip. En hızlı dört tekerlekten çekişli versiyon, 0'dan 100 km/s hıza sadece 6.7 saniyede ulaşıyor. Sea Lion 07'nin dikkat çeken bir diğer özelliği ise şarj hızı. Araç, yüzde 10'dan 80'e sadece 25 dakikada şarj olabiliyor.

Sürücü yardım sistemleri açısından, Sea Lion 07, DiPilot 100 "Tanrı'nın Gözü" adlı ileri düzey sürücü yardım sistemine sahip ilk BYD aracı. Bu sistem, 12 ultrasonik radar, 5 mmWave radar ve 11 kamera ile donatılmış olup, gelişmiş Seviye 2 sürücü yardımı sunuyor. Araç içi, düz tabanlı direksiyon, şık kristal vites seçici ve önemli kontroller için fiziksel düğmeler sunuyor.

50 inçlik artırılmış gerçeklik baş üstü ekranı, sürüş deneyimini artırırken, 15.6 inçlik merkezi ekran, sorunsuz ses kontrolü için 6nm çipli DiLink 100 sistemiyle çalışıyor. 128 renk seçeneği sunan ortam aydınlatması, 12 hoparlörlü Dynaudio ses sistemi ve 220V güç kaynağı gibi etkileyici standart ekipmanlar sunuluyor. Başlangıç fiyatı 24,460 Euro olan BYD Sea Lion 07, sunduğu özelliklerle dikkat çekici bir paket olarak karşımıza çıkıyor. Bu modelin Çin dışına çıkıp çıkmayacağı ise merak konusu.