Otomobil

Direksiyonda olmayan Tesla sürücüne büyük ceza!

İngiltere'de geçen yıl yaşanan bir olayda otobanda hareket halindeki Tesla S 60 model aracını otomatik pilota alıp yolcu koltuğuna oturan şöförün cezası belli oldu.


Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla otomobillerinin elektrikli olmaları dışında en büyük özellikleri otonom yani kendi. kendine sürüş özelliğini hayata geçirmeleri. Ancak bazı Tesla sahipleri bu durumu yanlış anlayıp farklı şekillerde otomobil kullanmayı deniyor. Zaman zaman sürücü koltuğu yerine yolcu koltuğuna oturup aracı otomatik pilotta sürmeye çalışanların videoları da internette yayınlanıyor.

Bu olaylardan biri de geçen yıl Mayıs ayında İngiltere'de yaşanmıştı. İngiliz şoför Bhavesh Patel İngiltere'deki M1 otobanında yaklaşık 40 km hızla giderken Tesla S 60 modelini otopilota almış ve ön yolcu koltuğuna oturarak seyahat etmişti. Bu anların cep telefonu ile kayıt altına alınmasıyla ortaya çıkan olay sonucunda hakkında soruşturma başlatılan Patel, 1800 sterlin para cezası, 100 saatlik ücretsiz kamu hizmeti ve 10 günlük rehabilitasyon cezasına çarptırıldı. Ayrıca Patel'in 18 ay boyunca otomobil kullanması da yasaklandı.

Bhavesh Patel'in Tesla S 60 modeli ile yolcu koltuğunda yaptığı yolculuğun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Şöför koltuğunda oturmak gerekiyor

Tesla otomobillerinde bulunan otopilot modu çok başarılı olsa da zaman zaman ölümcül kazalara da yol açabiliyor. Bu yüzden Tesla, otopilot modunda aracın mutlaka sürücü koltuğunda oturulması ve ellerin direksiyonda olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda ABD'de yaşanan bir kazada Tesla bir otomobil otopilot modunda iken yoldaki bariyeri görmeyerek çarpmış ve kazada sürücü hayatını kaybetmişti.

    

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.