Elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla oldu

Yılın ikinci çeyreğinin geride bırakılmasıyla birlikte en çok elektrikli otomobil satan markalar da belli oldu.

Elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla oldu

Tesla, elektrikli otomobil sektörünün en bilindik markası konumunda. Her ne kadar sektörde onlarca farklı elektrikli otomobil üreticisi olsa da, bunların içerisinde en bilinen ve elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen en önemli isim Tesla oluyor. Tabi bu durum doğal olarak satış rakamlarında da kendini gösteriyor.

Yılın ikinci çeyreğinin geride bırakılmasıyla birlikte, dünya genelinde bu çeyrekte en çok elektrikli otomobil satan markalar da belli oldu. Buna göre birinci sırayı 254.695 adetlik satış sayısıyla Tesla aldı. Tesla bu satış başarısıyla önceki yılın aynı dönemine göre %27’lik oranda bir artış yakalamış oldu.

Elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla oldu

Bu artış başka bir açıdan da büyük önem taşıyor. Öyle ki ünlü otomobil üreticisinin Çin’de bulunan ana üretim tesisi, yıl içerisinde pek çok defa korona tedbirleri kapsamında kapanmış ve üretim yapamamıştı. Ayrıca batarya ve çip krizleri de sektörün genelini ilgilendiren diğer problemler olarak karşımıza çıkmıştı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Tesla’nın satışlarını önemli ölçüde arttırmış olması, büyük bir başarı olarak nitelendirildi.

Listenin ikinci ismine baktığımız zamansa, Çinli otomobil üreticisi BYD’yi görüyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tam %228’lik bir artış yaşayan şirket toplamda 180.296 adet elektrikli otomobil satarak, bu dönemin en çok elektrikli otomobil satan ikinci markası unvanını ele geçirdi.

Listenin üçüncü sırasındaki isimse bünyesinde Volkswagen, Audi, Posche, Skoda, Seat gibi markaları bulunduran Volkswagen Group oldu. Şirket ikinci çeyrekte 118.000 adet elektrikli otomobil satarken önceki döneme göre satış sayılarını ise %6,3 oranında arttırmayı başardı.