Otomobil

Elektrikli otomobillerin önlenemez yükselişi! Hoş geldiniz!

İlk kez elektrikli otomobiller satış grafiğinde içten yanmalı otomobilleri geride bıraktı. İşte Elektrikli Otomobillerin önlenemez yükselişi!

Elektrikli otomobillerin önlenemez yükselişi! Hoş geldiniz!

Avrupa'da elektrikli otomobil satış rakamları içten yanmalı otomobil satışlarını geride bıraktı. Otomobil dünyasına hızlı bir giriş yapan Elektrikli Otomobiller, dizel araçları tahtından indirmeyi başardı.

Otomotiv dünyasındaki yeni trendin artık yüzde 100 elektrikli modeller için geçerli olduğu artık yadsınamaz. Peki bunun satış rakamlarında ne anlama geldiğini biliyor musun? 2021'de sürücülerin eline ulaşan elektrikli otomobil sayısı tahmin edilemez derecede ilginç.

Yüzde 100 Elektrikli Otomobiller Yeni Dünya’ya Hoş Geldiniz!

Elektrikli otomobillerin önlenemez yükselişi! Hoş geldiniz! - Resim : 1

Avrupa’da geçen Ağustos ayında, ilk kez, dizel motorlu otomobillere göre daha fazla elektrikli otomobil (yüzde 100 elektrikli ve PHEV hibritler) satıldı. Jet Dynamics'e göre, 'sadece' 141.635 dizel araca karşılık 151.737 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Geçen ay kaydedilen 151.737 adet elektrikli araç satışı, yıllık bazda yüzde 61'lik bir artışı işaret ediyor ve Ocak ayından bu yana toplam hacmi 1,32 milyon adet olarak gerçekleşti. 

Böylece, elektrikli araç segmenti dizel tarafında yüzde 20'ye karşı, çok ilginç bir oranı yakaladı ve yüzde 21 pazar payı elde etti. Bununla birlikte, benzinli otomobil satışları yüzde 56 gibi yüksek bir oran ile piyasaya hâkim olmaya devam ediyor.

Daha spesifik olarak, VW ID.3 en çok satan elektrikli otomobil, ardından ikinci sırada Tesla Model 3 ve son olarak VW ID.4 ilk 3'te üçüncü sırada yer aldı. Böylece, tarihte ilk kez elektrikli otomobiller satış grafiğinde içten yanmalı otomobilleri geçmiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.