Elon Musk'a mahkemeden kötü haber! Şimdi ne olacak?

Bloomberg’in haberine göre federal bir yargıç, Elon Musk'ın bir grup Tesla hissedarına karşı olan davasını Teksas'a taşıma talebini reddetti.

Elon Musk'a mahkemeden kötü haber! Şimdi ne olacak?

Musk'ın hukuk ekibi, 7 Ocak'ta, duruşmanın başlamasına iki haftadan daha az bir süre kala, San Francisco'daki potansiyel jüri üyelerinin "önemli bir bölümünün” Twitter'da devam eden işten çıkarmalar nedeniyle milyardere karşı önyargılı olabileceğini iddia ederek davanın Kaliforniya dışına taşınmasını istemişti.

Yaklaşan dava, Musk'ın 2018'de Tesla'yı hisse başına 420 dolardan almayı düşündüğünü söylediğinde yaptığı "yanlış ve yanıltıcı" ifadelerle ilgili bir toplu davayı konu alıyor. Musk'ın "fon temin edildi" tweet'i ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun dikkatini çekti ve sonunda 40 milyon dolarlık bir anlaşmayla sonuçlandı.

Davaya karışan hissedarlar, Musk'ın tweet'inin Tesla'nın hisse senedi fiyatlarını etkilediğini iddia ediyor. Mahkemeden Musk’ın "çelişkili ve yanlış bir anlatım sunmaya yönelik halka açık kampanyasını" durdurma emri vermesini istiyorlar.

Elon Musk'a mahkemeden kötü haber! Şimdi ne olacak?

Davalıla ayrıca Musk’ın olası zararlardan da sorumlu tutulması gerektiğini söylüyorlar. Geçen bahar Bölge Yargıcı Edward Chen, Musk'ın "yanlış olduklarını bildiği halde pervasızca açıklamalar yaptığı" sonucuna vardığında grup erken bir zafer kazanmıştı.

Mahkemenin jüri için değerlendirdiği yaklaşık 200 jüri adayının %82’si, duruşma öncesi yapılan bir ankette Musk hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduklarını söyledi. Musk'ın avukatı Alex Spiro, son duruşma öncesinde, anketin "yalnızca potansiyel jüri üyelerinin büyük çoğunluğunun Bay Musk'a karşı kötü niyetli olduğunu göstermediğini, ayrıca  bunu mahkemeye açık bir şekilde beyan etmekten de  korkmadıklarını.” söyledi.

Ancak Yargıç Chen, Spiro'nun iddiasını kabul etmedi. Yakın zamanda sonuçlanan Theranos davasına atıfta bulunan Chen, yakındaki bir adliyedeki bir yargıç arkadaşının Elizabeth Holmes'un suçlu olup olmadığına karar vermek için "tarafsız" bir jüri toplayabildiğini söyledi. Ayrıca, Tesla hissedarları Musk'a dava açtığında Tesla'nın ana ofisinin Kaliforniya'da olduğunu belirterek davayı Teksas'a taşıma fikrini de reddetti.