Otomobil

Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!

Karbon salınımı testini yanıltmak için otomobillerine yazılım yükleyen Mercedes, ABD'de tazminat cezasına çarptırıldı.


Emisyon konusu uzun zamandır konuşuluyor. Hatırlanacağı üzere bu skandal ile adı anılan ilk otomotiv üreticisi Volkswagen olmuştu. Rekor bir tazminat ödemek zorunda kalan şirket, uzun bir süre toparlanamamış ve zorluklar yaşamıştı. Şimdi ise adı emisyon skandalına karışan bir başka üretici daha tazminat ödemek zorunda kalacak. Evet, kiminin severek kullandığı kimininse hayali olan Mercedes, karbon salınımını yasal sınırlar içerisinde göstermek için otomobillerine yüklediği yazılım yüzünden tazminat cezasına çarptırıldı. İşte detaylar!

Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!

Emisyon skandalı denince akla gelen ilk otomobil üreticisi Volkswagen oluyor. Bu sebepten dolayı rekor bir tazminat cezasına çarptırılan Alman üretici, tam 35 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı. Bu bedelin ardından çalkantılı günler yaşayan otomobil devi, kendisini daha sonra toparlamayı bilmişti. Şimdi ise karbon salınımını yasal sınırlar içerisinde göstermek için otomobillerine yazılım yükleyen ve böylece motorun gücünü daha az gösteren Mercedes, aynı durum ile karşı karşıya. Ancak Mercedes'in ödeyeceği ceza Volkswagen ile karşılaştırıldığında oldukça cüzi bir miktar gibi kalıyor.

Buna göre şirket ortaya çıkan bu emisyon skandalından dolayı toplamda 3 milyar dolarlık bir tazminat cezasına çarptırıldı. Lider üretici, bu paranın 1.5 milyar dolarını araç sahiplerine ödeyecek. Mercedes ABD'de uygulanacak olan bu cezanın haricinde aynı sebeplerden dolayı geçtiğimiz yıl da Avrupa'da 960 milyon dolarlık bir tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Yapılan araştırmalara göre yalnızca bu saydığımız markalar değil, pek çok üretici 2008 yılından bu yana aynı yolla yasal testleri yanıltıyor.

Yorumlar
batu
allahtan yıllardır severek kullandığım peugeottun başına böyle şeyler gelmiyor :D
Cevapla
Habip
Gelmesin zaten Google yok telefonda
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.