Faraday Future, ilk elektrikli aracının lansmanını bir kez daha erteledi

Şubat ayında, Faraday Future, FF91 elektrikli SUV'sinin üretim versiyonunu California'daki fabrikasında tanıtmış ve gecikmeli aracını 2022'nin üçüncü çeyreğinde üretmeye başlayacağını söylemişti.

Faraday Future, ilk elektrikli aracının lansmanını bir kez daha erteledi

Bloomberg’in haberine göre şimdi güç durumdaki şirket, EV'nin üretimini bir kez daha geri çekmesi gerektiğini ve ticari lansmanı için daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu yatırımcılara bildiriyor.

Şirket, FF91'in teslimatlarını "2022'nin üçüncü veya dördüncü çeyreğine" ertelemesi gerektiğini söylüyor. Üçüncü çeyrek çoktan başladığına göre ise şirket muhtemelen üçüncü çeyreğin sonlarını hedefliyor. Ancak Faraday Future'ın planlarının nihayet amaçlandığı gibi gitmesi durumunda dördüncü çeyrek daha olası bir hedef gibi görünüyor. Özellikle, çalışmaya devam etmek için gereken parayı bulması gerektiğinden: Şirket ayrıca yatırımcılara FF91'i piyasaya sürmek için ek paraya ihtiyacı olduğunu ve operasyonlarını 31 Aralık 2022'ye kadar finanse etmek için yaklaşık 325 milyon dolar toplamayı planladığını söyledi.

Faraday Future, ilk elektrikli aracının lansmanını bir kez daha erteledi

Faraday Future, 2014 yılında kuruldu ve ilk elektrikli aracını 2018'de piyasaya sürmeyi planladı. Bir dizi finansal sorunla boğuştuğu için geçtiğimiz yıllarda EV'sini piyasaya sürmeyi birkaç kez ertelemek zorunda kaldı. 2017 yılında, daha sonra Çinli şirket Evergrande tarafından satın alınan Season Smart adlı bir şirket, buna 2 milyar dolar yatırım yapmayı kabul edene kadar şirketin nakti neredeyse tükenmişti. Faraday Future, Season Smart'ın verdiği 800 milyon dolarlık ilk nakti hızla yaktı ve 2018'i ana yatırımcısıyla rekabet ederek geçirdi.

Şirket 2018 yılı sonunda Evergrande ile yeniden yapılanma anlaşması yaptığında, ücretsiz izne çıkardığı çalışanlarını geri getirecek parayı dahi bulamamıştı. Şirket ayrıca Las Vegas'ta bir fabrika kurma planlarından vazgeçmek ve 900 dönümlük arsayı 40 milyon dolara satışa çıkarmak zorunda kaldı. Faraday, 2021'de bir boş çek şirketi ile birleşerek halka açıldı, ancak görünen o ki bu, mali sıkıntılarını çözmeye yetmedi.