Otomobil

Ford, Red Bull ile F1'e dönüyor!

F1, Ford'un Red Bull ile ortaklaşa spora geri dönmesiyle büyük bir galibiyet elde etti.

Ford, Red Bull ile F1'e dönüyor!

Pekala, bu oldukça sarsıcı bir haber: Ford, sporda en son 2004'te yer alan Red Bull'un teknik ortağı olarak 2026'da Formula 1'e geri dönecek.

Ford, Red Bull ile F1'e dönüyor!

Bu, F1 için çok büyük bir an çünkü Ford, 176 galibiyet, 10 inşaatçı ve 13 sürücü unvanıyla tarihteki en başarılı üçüncü motor üreticisi olmaya devam ediyor (eski yan kuruluşu Cosworth ile birlikte) ve bu, son 19 yılı kaçırmasına ve 1981'deki Williams'tan bu yana bir takımı şampiyonluğa taşımamasına rağmen.
 
Kararını açıklayan Ford, F1'in özellikle ABD'de (teşekkürler Netflix) artan seyirci sayısının yanı sıra hibrit güç ve sürdürülebilir yakıtlara olan bağlılığının geri dönüşünün arkasındaki ana nedenler olduğunu söylüyor.

Ford başkanı ve CEO'su Jim Farley, "Ford'un Red Bull Racing ile Formula 1'e dönüşü, tamamen şirket olarak nereye gittiğimizle ilgili - giderek elektrikli, yazılım tanımlı, modern araçlar ve deneyimler," dedi. "F1, yenilik yapmak, fikirleri ve teknolojileri paylaşmak ve on milyonlarca yeni müşteriyle bağlantı kurmak için inanılmaz derecede uygun maliyetli bir platform olacak."

Ford, Red Bull ile F1'e dönüyor! - Resim : 1

Peki Ford, Red Bull için bir motor mu üretiyor? Pek sayılmaz. Unutmayın, ekip 2021'de, 2026 sezonu için tanıtılacak yeni V6 turbo hibrit üzerinde halihazırda devam eden çalışmalarla, kendisine dışarıdan yardım almadan kendi motorunu yapma kapasitesi verecek olan Red Bull Powertrains'i kurdu.

Ford'un tam müdahilliğine gelince, şeytan ayrıntıda gizli: basın açıklamasında, 'Ford'un Red Bull'un operasyonuna değer katabileceği tüm alanlarda teknik uzmanlık sağlayacağı' ve iç geliştirme de dahil olmak üzere 'keşfedilecek' alanlar olduğu belirtiliyor. yanma elemanı, pil hücresi ve 350kW elektrik motoru teknolojisi, güç ünitesi kontrol yazılımı ve analitik.
 
Farley, her iki durumda da Ford'un "F1'de kazanmak için yarışacağını" söylüyor. Al işte ozaman, buyur.

Red Bull takım patronu ve CEO'su Christian Horner, "Bu ortaklık aracılığıyla Ford'u tekrar Formula 1'e davet etmek harika." “Bağımsız bir motor üreticisi olarak, Ford gibi bir OEM'in deneyiminden yararlanma olanağına sahip olmak, rekabette bize avantaj sağlıyor.

Ford, Red Bull ile F1'e dönüyor! - Resim : 2

"Onlar, nesiller boyu süren otomobil geçmişi açısından zengin bir üretici. Jim Clark'tan Ayrton Senna'ya ve Michael Schumacher'e uzanan soy, kendi adına konuşuyor. Red Bull Powertrains olarak bizim için o hanedanın bir sonraki sayfasını Red Bull Ford olarak açmak son derece heyecan verici. 2026'ya daha çok var ama yeni bir geleceğe ve Oracle Red Bull Racing'in sürekli gelişimine bakarken bizim için iş şimdiden başlıyor."

Her neyse, tüm bunlar şu anda ABD'de F1 için ne kadar iştah olduğunu gösteriyor: daha geçen ay Cadillac, tamamen yeni bir F1 takımı oluşturmak için Andretti ile anlaştığını duyurdu, ancak henüz projenin gerçekleşeceğine dair bir garanti yok. yerden kalkacak.

Geçen yıl F1 takvimine Miami Grand Prix şeklinde ikinci bir ABD yarışı eklendi ve üçüncüsü bu sezon Vegas'ta yapılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.