Otomobil

Ford’dan hırsızlığı önleyen anahtar

Otomobil sektörünün başarılı üreticilerinden Ford, otomobil hırsızlarının relay box cihazı ile gerçekleştirdikleri saldırılara karşı güvenli bir anahtar sistemi geliştirdiğini duyurdu.

Ford’dan hırsızlığı önleyen anahtar

Ford, relay box cihazlarına karşı geliştirdiği yeni anahtar sistemi ile otomobil sahiplerinin artık araçları için endişelenmemesi gerektiğini ve kendilerini güvende hissedeceklerini açıkladı.

Ford’dan hırsızlığı önleyen anahtar

Bu güvenli anahtar sistemi düşüncesi, 2017 yılında İngiltere’de iki kişinin yaşadığı bir evden Mercedes-Benz marka bir otomobilin sadece 60 saniye içerisinde çalınması ile ortaya çıktı. Aracın çalınması sırasında en çok dikkat çeken nokta, otomobili çalan hırsızların araca herhangi bir fiziksel zarar vermemesiydi. Sanki hırsızlar anahtarla otomobili çalıştırıp gitmişlerdi. Camlarında en ufak bir zorlama ya da kırık tespit edilemeyen aracın elektronik sistemine müdahale edildiği ortaya çıktı.

Relay box nedir?

Güvenlik görevlileri yaptıkları araştırmalar sonucunda hırsızların, aracın güvenlik sistemini relay box adında bir cihazla etkisiz hale getirdiklerini açıkladılar. Hırsızların bu işlemi gerçekleştirmek için aracın yanına relay box adındaki cihazla yaklaşmaları yeterli oluyor. Cihaz evin içinde yer alan otomobil anahtarının sinyallerini kendi üzerine çekiyor ve anahtarsız olarak araç içine girmeyi sağlayan sistem devreye giriyor. Sistem sanki arabaya ait anahtarı araca yakın bir mesafedeymiş gibi algılayarak kapılarını otomatik olarak açıyor. Relay box adındaki bu cihaz çok güçlü bir sisteme sahip ve aracın kapılarını açabilecek sinyalleri toplaması için sadece evin yakınlarında bulunması yeterli oluyor.

Otomobil üreticilerinden Ford bu can sıkıcı soruna yeni bir çözüm geliştirdiğini duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamalarda geliştirdikleri yeni anahtar ile bu sorunun ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Yeni anahtar relay box saldırılarını nasıl durduruyor?

Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, üretilen bu yeni anahtarın içerisinde yer alan hareket sensörü sayesinde, anahtar 40 saniye boyunca hareketsiz kaldığında kendini uyku moduna alıyor. Sonuç olarak anahtarsız giriş için aracın anahtarından yayılan sinyal kesiliyor ve relay box gibi sinyal yönlendirici cihazlar herhangi bir sinyal algılayamıyor. Firmanın üretimini yaptığı yeni Fiesta ve Focus modelleri ile bazı bölgelerde kullanıcılarına sunulan Ford’un bu yeni anahtarı araç tarafından 2 metrelik mesafeden algılanabiliyor. Diğer otomobil üreticileri de bu sorunun varlığından oldukça rahatsızlar. İlerleyen günlerde diğer otomobil üreticilerinden de bu soruna yönelik çalışmalar yapılması bekleniyor.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.