Otomobil

Google'ın kendi giden arabaları direksiyon ve pedal testinden geçecek

Google'ın kendi giden arabaları Amerika'da yasalara takıldı.

Google'ın kendi giden arabaları direksiyon ve pedal testinden geçecek

Google mayıs ayında direksiyon, gaz ve fren pedalları olmayan kendi giden arabalarının prototiplerini ortaya çıkardı. Ancak arabanın bu yapısı Kaliforniya eyaletinde bazı kurallara takıldı. Şu an Kaliforniya’da otonom araçlarını kapsayan yeni kurallar, ''Sürücünün her zaman aracın fiziksel kontrolünü elinde bulunduracak kabiliyette olması gerektiğini'' yani manuel kontrolün bulunması gerektiğini ifade ediyor.

1408730691_vehicle-prototype-image-banner-cropped-600px-1.jpg

Wall Street Journal'ın haberine göre, Google test arabaları için geçici bir direksiyon ve pedal sistemi oluşturarak yeni kurallara bağlı kalmayı planlıyor. Google yaklaşık yüz kadar kendi giden araba prototipini gelecek ay içinde özel yollarda, gerekli bütün manuel kontrolleri mevcut olan araçlarla yapmaya başlayacak.

Google kendi giden arabaların emniyete ( güvenliğe)  dayalı olduğunu, bu araçların kör noktaları çıkaran sensörlerle donatıldığını, bütün yönleri kapsayacak şekilde iki futbol sahasından daha uzak bir mesafede bulunan nesneleri algıladığını ve hızının saatte 25 mile ulaştığını bildirdi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.