Otomobil

Honda'nın fabrikasını Türk şirket satın aldı! Yeni yerli otomobil geliyor

Türk milyarder Honda'nın Gebze'deki fabrikasını satın aldı! HABAŞ Honda fabrikasında ne üreteceğini açıkladı. İşte detaylar!

Honda'nın fabrikasını Türk şirket satın aldı! Yeni yerli otomobil geliyor

Honda'nın Gebze'deki kapanan fabrikasını Türk milyarder Mehmet Rüştü Başaran'ın sahibi olduğu HABAŞ gurubu satın aldı. HABAŞ'ın fabrikayı yerli bir hibrit otomobil üretmek için kullanacağı açıklandı.

HABAŞ, tıbbi ve endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp, ağır makine, üreticisi, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ve CNG (sıkıştırılmış doğal gaz), LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) dağıtıcısı, deniz taşımacılığı ve liman hizmeti veren bir kuruluş.

Habaş Hibrit Otomotiv Üretecek!

Mehmet Rüştü Başaran, babası Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile 1956’da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu'nun başında bulunuyor. Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi ile HABAŞ, LPG sektörünün de önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. HABAŞ aynı zamanda yıllık 3 milyon ton olan çelik üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önemli yatırımcıları arasında.

Otomobil ve motosiklet tutkusu olduğu bilinen HABAŞ'ın sahibi Mehmet Rüştü Başaran, uzun süredir hayalini kurduğu yerli otomobil projesini, satın aldığı Honda fabrikasında gerçeğe dönüştürüyor.

HABAŞ yetkilileri, 30'a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir otomobil markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı. Honda’nın İngiltere’deki fabrikasının ekipmanlarını da satın aldıklarını açıkladı. 

Mehmet Rüştü Başaran, dünyanın önde gelen Ferrari koleksiyonerlerinden birisi. Garajında Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari i Superamerica'nın yanı sıra Mclaren F1, Porsche Carrera GT ve Hennessy Venom GT gibi 100'e yakın lüks otomobil bulunuyor.

Yorumlar
Milli ve yerli
Memleketimiz şu an kapı kulu sistemiyle yönetiliyor, ucuz işçilikte çini bile geride bıraktık. Millet kimin umurunda nasıl olsa yüzde seksen makarnacı ve kapı kulu. Birazda milliyetçilik ve hamaset yaptinmi seçimde garanti. Zenginler doymadan millete sıra gelmez. Cenazelerimiz Mercedes arabayla defin ediliyor, nankörlük yapmamak lazım.
Cevapla
Devrim
Yalakalıkta sınır yok milliyetçilik altında kapitalizm köleleri konuşuyor gene siZler bir torba kömür ve makarnaya bırakıp sorgulama yapamazsınız
Cevapla
Sarp
Sen herkesi kendin gibi satılmış mı sanıyorsun .
Sefa topcu
Zenginin malı fakirin çenesi yorar dolar 9 TL olmuş kimin umurunda hayat pahalı 15 yıllık işçilik hayatım var 1 araba alamadık isterse uzaya cıkan araba üretin
Cevapla
ömer taha ceyhan
zaten yerli araba ve yerli ürünler senin ve bizim bu arabalrı alabilmemizi kolayştırılması için yapılıyor yerli ürünlere laf atmak sAÇMA ÇIKACAK ÜRÜNEDE LAFD ATMAK SAÇMA siyaseti katmadan bi sorgula bu adımlar zaten ekonomiyi iyleştirmek için yapılan adımlar yerli araba çıkınca hop aniden ucuz olmasını beklemek saşma o orabanın çok fazla satması ve çok sanayileşmesi gerekmeteki senin ekonomin iyileşssin bunlar sadece bir adım
Sarp
Sen bu kafa ile daha çok çalışırsın. Sana müstahak karın tokluğuna çalışmak.
Vatandaş
Adam otomobil fabrikası kuruyor sen dolar dan bahsediyorsun heykel yapsa sesin çıkmazdı herhalde biraz milliyetçi olun
Ahmet
Abd bin hepsi Tesla arabasını alamıyor ama birisi çıkıpta ben almıyorsam üretilmesin demiyor sen daha çok çalışırsın
Vatandaş
Abimi koruyunuz,kollayiniz.🤘❤️
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.