Hyundai TikTok yüzünden milyonlar ödeyecek!

Hyundai, viral bir TikTok araba hırsızlığı sorunuyla ilgili bir toplu davaya nispeten hızlı bir şekilde son veriyor.

Hyundai TikTok yüzünden milyonlar ödeyecek!

Otomobil üreticisi, yaklaşık 9 milyon ABD'li Hyundai ve Kia sahibini tazmin etmek için 200 milyon dolara varan bir uzlaşma ödemeyi kabul etti. Arabaları çalınan veya hasar gören ve sigorta kapsamında olmayan müşteriler için ayrıca 145 milyon dolar ayrıldı. Şirketler ayrıca sigorta muafiyetlerini, daha yüksek sigorta primlerini ve diğer ilgili masrafları karşılayacaklarını söylüyor.

Anlaşma, Elantra, Santa Fe ve Tucson dahil olmak üzere 2011 ve 2022 model yılları arasında piyasaya sürülen çok çeşitli Hyundai ve Kia otomobillerini kapsıyor. 2011-2014 Genesis Coupe de buna dahil. Markalar, bir arabanın toplam kaybı için araç sahibi başına 6.125 dolara kadar ve araca ve herhangi bir kişisel mülke verilen hasar için 3.375 dolara kadar ödeme yapacak.

Markalar, bas-başlat özelliğini devre dışı bırakarak belirli modeller (2017-2020 Elantra, 2015-2019 Sonata ve 2020-2021Venue gibi) için hırsızlık önlemeyi iyileştiren, bayi tarafından yüklenen bir güncelleme yayınladı. Güncelleme alabilen diğer araçlar, güncellemelerini haziran ayına kadar alacak. Anlaşmanın bir parçası olarak Hyundai ve Kia, sürücülerin hırsızlık önleme cihazları satın almalarına yardımcı olmak için 300 dolara kadar destek verecek. Etkilenen müşterilere şimdiden "onbinlerce" ücretsiz direksiyon kilidi sağladıklarını ve kapsamı sürdürmekte sorun yaşayan müşteriler için AAA sigorta seçenekleri sağladıklarını söylüyorlar.

"Kia Challenge", 2022'nin ortalarında "Kia Boyz"un hırsızlık önleyici immobilizatörleri olmayan birçok Hyundai ve Kia arabasını sıcak kabloyla bağlamak için USB kablolarını nasıl kullandıklarını gösteren TikTok videolarını yayınlamasının ardından ortaya çıktı. Bu markaların hırsızlıkları kısa bir süre sonra arttı ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, viral kliplerle ilişkilendirilen en az 14 kaza ve sekiz ölümün ardından olaya karıştı.