Otomobil

iPhone AirDrop kısıtlaması genişliyor!

Apple'ın bir sonraki iOS güncellemesi, AirDrop güvenliğini herkes için artıracak. Yeni ayarlar, şirketin, Çin'de protestocuların yabancılarla organize olmak için kullandığı AirDrop kullanımını sınırlandırmasının ardından, sınırlandırma özelliği yaklaşan iOS 16.2 ile küresel olarak gelecek.

iPhone AirDrop kısıtlaması genişliyor!

Kısıtlama, kullanıcıların AirDrop dosyalarını "herkes" ile paylaşması için pencereye 10 dakikalık bir sınır koyacak. Bundan sonra ise ayar "yalnızca izin verilenler"e geri dönecek. Apple’ın gizlilik önlemlerini artırması markanın politikalarına uygun olsa da bu hamle zamanlaması nedeniyle dikkat çekiyor.

Değişiklik  ilk olarak Çin’e, iOS 16.1.1 güncellemesiyle geldi: medya kuruluşlarının, protestocuların özelliği VPN aracılığıyla  organize olmak, tartışmak ve Başkan Xi Jinping'i suçlamak için kullandığını bildirmesinden hemen sonra. Aynı esnada Apple, özelliğin Çin'le sınırlı kalmayacağını ve gelecek yıl dünya çapında kullanıma sunulacağını söyledi. Bir aydan kısa bir süre sonra ise özellik en son iOS beta sürümünde kendini gösterdi.

iPhone AirDrop kısıtlaması genişliyor!

Apple, ürünlerinin çoğunu ürettiği ve gelirinin yaklaşık %20’sini elde ettiği Çin’i yatıştırmak ile otoriter bir rejime boyun eğmenin yerel halkla ilişkilere verdiği zararı azaltmak arasında ince bir çizgide yürümeye çalışıyor gibi görünüyor. Şirket, özelliği küresel olarak yayınlayarak, baskıcı bir hükümetin protestoları bastırmasına yardım ettiğini, makul bir zemine çekerek, reddetme imkanı sağlamak istiyor.

Öte yandan şu da bir gerçek ki, AirDrop’un "herkes" ayarı, yabancılardan gelen rastgele cinsel içerikli resimler gibi istenmeyen durumlara da yol açabiliyordu. Apple'ın amacı ne olursa olsun, bununla ilgili bir düzenleme hepimizin ihtiyacı olan bir şeydi.

iOS 16.2 bugün geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Yeni güncelleme AirDrop değişikliğine ek olarak, gelişmiş uçtan uca şifreleme ve bir Apple Music karaoke özelliği getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.