Otomobil

Japonya'da 'uçan araba' deneme uçuşu yapıldı!

Japonya'da 'uçan araba' deneme uçuşu yapıldı ve araç 4 dakika havada kaldı!

Japonya'da 'uçan araba' deneme uçuşu yapıldı!

SkyDrive şirketinin yürüttüğü uçan araba projesinde yolculu deneme uçuşu yapıldı. Uçuş Japonya'da gerçekleşti. 

Japonya'da 'uçan araba' deneme uçuşu yapıldı!

SkyDrive, uçan araba olan SD-03 eVTOL'un ilk halka açık uçuş gösterisini gerçekleştirdi. Şirket yetkililerinin aktarmış olduğu bilgilere göre deneme uçuşunun görüntülerinde, aracın pervaneleriyle 1-2 metre yükseldiği ve 4 dakika boyunca havada kaldığı görüldü.

Tek koltuklu SD-03, akşam erken saatlerde havalandı ve yaklaşık dört dakika boyunca sahayı dolaştı. Kontrollerde bir pilot vardı, ancak bilgisayar destekli bir kontrol sistemi uçuş stabilitesini ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olurken, sahadaki teknik personel her zaman yedek olarak uçuş koşullarını ve uçak performansını izledi.

Uçuş, dünyanın en büyük test alanlarından biri olan 10.000 metrekarelik (yaklaşık 2.5 dönümlük) Toyota Test Alanında gerçekleşti. SkyDrive girişiminin başındaki Tomohiro Fukuzawa, yaptığı açıklamada, 2023’te uçan arabanın gerçek yaşamda yerini alabileceğini ancak onu güvenli hale getirmenin önemli olduğunu ifade etti.

SD-03 eVTOL'un şimdiye dek sadece 5 ila 10 dakika havada kaldığını ifade eden Fukuzawa, aracın 30 dakika uçabilmesi halinde ihraç edilmesi dahil daha fazla potansiyele sahip olabileceğini ifade edildi. Bunun yanında, dünyada 100’ün üzerinde uçan araba projesinin yürütüldüğünü, ancak yolcu ile yapılan uçuşlarda ise sadece birkaçının başarılı olduğu vurgulandı.

SD-03 eVTOL, uçaklar ve helikopterlerin aksine "elektrikli dikey kalkış ve iniş " hava araçları, prensipte kişisel yolculuklar için daha hızlı seyahat imkanı sağlıyor. Bu nedenle projenin, havalimanlarının yoğunluğunu, trafik sıkışıklığıyla ilgili problemleri ve pilot kiralamanın maliyetlerini ortadan kaldırabilecek olması muhtemel.

Yorumlar
Cngz Abacı
Bu gakko denilen arkadaş sen kadrolu yorumcumusun hacı
Cevapla
💠Gakk@💠
Teknoloji nere gidi bele Allah sonumuzu hayrede
Cevapla
Cngz Abacı
Kadrolu yorumcu yine işbaşında maaşlımısın hacı sen
Faruk Yildirim
Aklı Olan Uçan Arabalara Yatırım Yapsın ! Min 5 - Max 5 Yıl Sonra Arabaların Yerini Alacak.
Cevapla
Ahmo
Al o zaman
Alperen Nokta
Şundan çok eminin ki bunun daha performanslı sini biz yaparız. Adım gibi eminim. Bizim BAYRAKTAR Gardasimiz tüm kalbî duygularımla söylüyorum Cenaballahin izniyle daha ilerisini de yapar. bugün olmasa bile yarın çok kısa bir zaman sonra onu da yapacak. Veya bir başka içimizden bir mümin gardaş neden olmasın. Selametle.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.