Otomobil

Mercedes aklını okuyabilen bu arabayla seni geleceğe taşıyor!

Mercedes, teknolojinin otomobillere tamamen ulaştığını iddia ettiği ve görsel algıya dayalı üretilen konsept modelini tanıttı. İşte Mercedes-Benz Vision AVTR!

Mercedes aklını okuyabilen bu arabayla seni geleceğe taşıyor!

Otonom otomobiller ilerlemenin yavaş olmasına rağmen, günümüzde gerçek olsalar da ne kadar çok konuşulsalar da gerçek şu ki, bugün piyasadaki çoğu modelin donatıldığı birçok teknoloji var. Mercedes-Benz, Vision AVTR prototipinin yeteneklerini sergileyerek Münih'teki IAAA Mobility 2021 fuarını gölgede bıraktı.

Şimdiye kadar, piyasada tek başına park eden hatta otonom sürüş yapabilen birçok model olduğu için aracın belirli işlevlerini kendi sesimizle kontrol etmenin nasıl mümkün olduğunu görebildik. Bununla birlikte, Alman üretici, belirli işlevleri sadece düşünerek gerçekleştirmenizi sağlayan yeni bir teknoloji ile şaşırttı.

Mercedes-Benz, Vision AVTR zihninizi okuyor!

Mercedes aklını okuyabilen bu arabayla seni geleceğe taşıyor! - Resim : 1

Evet, fütüristik bir filmden alınmış bir obje gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki, bu aracı görme fırsatı bulan tüm insanlar, bunun nasıl otantik bir gerçeklik olduğunu görebilecekler. Sürücünün kafasının arkasına bağlı taşınabilir elektrotlar içeren bir BCI cihazı ile birlikte aracın dijital gösterge paneline yansıtılan belirli noktaları kullanan görsel algıya dayanan bir teknoloji sayesinde araç ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Kısa bir kalibrasyon süresinden sonra, bu cihaz direksiyondaki kişinin beyin aktivitesini kaydetmeye ve ölçmeye başlayabiliyor ve sürücünün gözlerinin aracın gösterge panelindeki herhangi bir noktaya veya sembole sabit olup olmadığını tespit edebiliyor. Bu durumda, cihaz kullanıcının sabitlediği ışığı veya sembolü algılayabiliyor ve ilgili görevi gerçekleştiriyor.

İşte Mercedes-Benz Vision AVTR Avatar'dan İlham Aldı!

Bir prototip olmasına rağmen, gerçek şu ki, çok yakında bu yeni teknolojiye, yakında piyasaya çıkacak bazı modellerde sahip olabileceğimizi gösteriyor. Bu şekilde, herhangi bir eylem gerçekleştirmek için gösterge paneline dokunmak artık gerekli olmayacak, bunun için bir sesli asistana sahip olmamız bile gerekmeyecek. Sadece aracın panelinde ne yapmak istediğimize bir göz atmak yeterli olacak ve sürücüden herhangi bir etkileşim olmadan otomatik olarak hareket edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.