Mercedes EQB: Elektrikli otomobil yağmuru sürüyor

Mercedes EQB markanın yüzde 100 elektrikli SUV modeli olarak tanıtıldı. Yeni model devasa boyutları ve yenilikçi teknolojileri ile dikkat çekiyor.

Mercedes EQB: Elektrikli otomobil yağmuru sürüyor

Mercedes'in elektrikli otomobil yağmuru devam ediyor. Marka geçen hafta tanıttığı lüks elektrikli sedan EQS modelinin ardından bugün de Şangay Otomobil Fuarı öncesinde Mercedes EQB isimli C sınıfı SUV modelini duyurdu. 

Daha önce test sırasında fotoğrafları da internete düşen otomobilin bu fotoğraflara benzediği de görülüyor. Mercedes'in GLB modeli baz alınarak tasarlanan EQB'nin belli açılardan o modele de benzediği görülüyor. Ancak GLB modelinde 7 koltuktan ikisi bagaj bölümünde bulunuyordu ve özel bir sistem ile gerektiği zaman çıkarılabiliyordu. Elektrikli olduğu için motor ve pil gibi ek yer isteyen EQB modelinde bu sistemin nasıl yapılacağı merak konusuydu.  

Mercedes EQB: Elektrikli otomobil yağmuru sürüyor - Resim : 1
Solda Mercedes GLB modeli görülüyor. Sağdaki ise Mercedes EQB'nin internete düşen fotoğraflarından biri. 

Mercedes EQB: Elektrikli otomobil yağmuru sürüyor

Markanın EQ ailesinin çizgilerini taşıyan Mercedes EQB'de ön ızgara ve far sistemi Mercedes EQC ve Mercedes EQS ile aşina olduğumuz bir tasarıma sahip. Gündüz farları kaputun uç kısmında devam ederken Mercedes logosu da devasa bir şekilde en ızgara üzerinde yer alıyor. Tavan rayları da bulunan EQB heybetli yapısı ve tasarımı ile dikkat çekiyor.

Mercedes EQB: Elektrikli otomobil yağmuru sürüyor - Resim : 2

İlk etapta Çin'de piyasaya sürülecek olan otomobil, bu yılın sonlarında Avrupa ve 2022 yılında da ABD'de piyasaya sürülecek. Mercedes EQB, 7 kişilik yaşam alanı ile dikkat çekiyor. Bagaj hacmi 1700 litreye kadar yükseltilebilen yüzde 100 elektrikli otomobil markanın bu alandaki yatırımlarının devam edeceğinin önemli bir göstergesi. 

Aracın EQB 350 4MATIC sürümü yüz kilometrede 16,2 kWh enerji tüketimi değerine sahip. Mercedes EQB'de 66.5 kWh gücünde bir batarya bulunacak. Bu bataryanın sunacağı menzil ise WLTP standartlarına göre 419 km olacak. DC hızlı şarjı destekleyen otomobilde 100kW gücündeki istasyonlarda yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj 30 dakika sürecek.  

Otomobilde üçüncü koltuk sırası bagaja yerleştirilmiş. Gerekmediği zamanlarda çıkarılabilen koltuklar sayesinde aracın taşıma kapasitesi de artıyor. Çin'de EQ Night ismiyle satılacak olan EQB, bu yıl sonunda Avrupa, 2022 yılında ABD pazarında satılacak. . 

Mercedes EQB ile ilgili bir tanıtım videosu da yayınlandı:

Teknolojioku olarak geçen hafta tanıtılan lüks sedan yüzde 100 elektrikli Mercedes EQS ile ilgili hazırladığımız videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.