Otomobil

Mercedes otonom sürüşte sınıf atladı!

Bu Ocak ayının başlarında gerçekleşen CES'te Mercedes, SAE'den Seviye 3 sürücü destek sistemi sertifikası alan ilk otomobil şirketi olacağını duyurmuştu.

Mercedes otonom sürüşte sınıf atladı!

Bu, perşembe günü otomobil üreticisinin Drive Pilot ADAS'ının (otomatik sürücü destek sistemi) artık eyalet yollarında otonom araç teknolojisinin kullanımını yöneten Nevada Bölüm 482A'nın gerekliliklerine uygun olduğunu doğruladığında resmiyet kazandı. Bu, Drive Pilot'u şu an için ABD'deki tek yasal Seviye 3 sistemi yapıyor.

Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından tanımlandığı şekliyle 3. Seviye, otomatik sürüş devreye girdiğinde "sürüşün tüm yönlerini" idare etmesine olanak tanımasına, ancak yine de sürücünün gerektiğinde kontrolü derhal ele alacak kadar dikkatli olmasını gerektiren bir durumu ifade ediyor. Bu, Tesla'nın "Tam Kendi Kendine Sürüş", Ford'un Mavi Yolculuk ve GM'nin Süper Gezisi gibi bugün gördüğümüz Seviye 2 sistemlerinden ileride bir adım. Bunların tümü, sürücünün sürüşe dikkat etmesi, tipik olarak ellerini direksiyonda veya en azından direksiyonun yakınında tutması ve bunu yaparken ADAS'ın ne yaptığından sorumlu olması gereken, esasen ekstra yetenekli otoyol seyir kontrolleri anlamına geliyor. Bu, Tesla'nın sattığı Knight Rider-esque ADAS görünümünden ve Seviye 2 özerkliğin gerçekte neler yapabileceğinden çok daha ileri bir teknoloji.

Mercedes otonom sürüşte sınıf atladı!

Şirkete göre Mercedes'in Drive Pilot sistemi, "uygun otoyol bölümlerinde ve yüksek trafik yoğunluğunun olmadığı yerlerde", sürücünün ellerini direksiyonda tutmasına gerek kalmadan kullanılabilir. Sistem devreye alındığında şerit tutma görevlerini yerine getirir, trafik akışına ayak uydurur, Nav sisteminde programlanan varış noktalarına gider ve hatta "beklenmedik trafik durumlarına" tepki verir ve  örneğin şerit içinde kaçınma manevraları veya fren manevraları gibi tepkilere bağımsız olarak kendi karar verir.

Drive Pilot sistemi, bu becerileri gerçekleştirmek için görsel kameralar, LiDAR dizileri, radar ve ultrason sensörleri ve yaklaşan acil durum araçlarına kulak vermek için ses mikrofonları dahil olmak üzere aracın her yerine yerleştirilmiş bir dizi sensör kullanıyor. Sistem, yol üzerinde tam olarak nerede olduğunu bildiğinden emin olmak için yerleşik sensör verilerini GPS'inden aldığı verilerle bile karşılaştırıyor.

Drive Pilot, şimdilik yalnızca 2024 S-Serisi ve EQS Sedan'da mevcut.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.