Mobil

Apple kendi WiFi yongasını yapmayı erteledi

Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, cihazlarında Broadcom'un yerini alması amaçlanan kendi WiFi çipinin geliştirilme sürecini "bir süreliğine" durdurdu.

Apple kendi WiFi yongasını yapmayı erteledi

Önemli analist, bir Medium gönderisinde, bu iddiayı yarı iletken endüstrisinin dökümhaneleri, ekipmanları, paketleme ve testlerine ilişkin son anketine dayandırdığını açıkladı. Hatırlarsanız, Bloomberg bu ayın başlarında teknoloji devinin 2025'te piyasaya sürülecek cihazlar için kendi kablosuz çipleri üzerinde çalıştığını bildirmişti. Apple henüz haberi doğrulamasa da, buna inanması pek de zor değil: teknoloji devi dış şirketlere bağımlılığını azaltmak için daha fazla şirket içi bileşen tasarlamak ve üretmek için sürekli yeni adımlar atıyor.

Kuo, Apple'ın kaynaklarının çoğunu bunun yerine yeni nesil A serisi ve M serisi işlemcilerini geliştirmeye ayırmayı seçtiğini söylüyor. Bu şekilde, iPhone'ları, iPad'leri ve MacBook'ları için işlemcilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde üretime girmesini sağlayabilir. Analist ayrıca, şirketlerin cihazlarını WiFi 6E'ye geçirdiği bir dönemde Apple'ın kendi WiFi çiplerini kullanmasının daha riskli olduğunu açıkladı. Bu durumda "Broadcom en büyük kazanan olacak" dedi, çünkü iPhone 15'in 6 GHz bandına erişime izin veren yeni WiFi standardına sahip olması bekleniyor.

Apple kendi WiFi yongasını yapmayı erteledi

Apple'ın kendi WiFi çipini çıkarıp çıkarmayacağı belli değilken, Bloomberg'den Mark Gurman, şirketin kablosuz çip seti hırsının tamamen ölmediğini söyledi. Kuo'nun ilgili Twitter başlığında Gurman araya girdi ve teknoloji devinin hala birleşik bir WiFi-Bluetooth çipi üzerinde çalıştığını söyledi. Gurman daha önce teknoloji devinin Bluetooth, hücresel ve WiFi'yi tek bir bileşende birleştiren bir çip üzerinde çalıştığını söylemişti, ancak bunun hala geliştirilme aşamasında olup olmadığını söylemedi.

The Information geçen hafta Apple'ın daha ucuz bir karma gerçeklik kulaklığı üzerinde çalıştığını söyleyen bir makale yayınladığında, kaynaklarından biri cihazın şirketin kendi bünyesindeki Bluetooth ve WiFi yonga setini kullanabileceğini iddia etti. Bu, Apple'ın üçüncü taraf bir şirketin fiyatlandırma talepleriyle uğraşmak zorunda kalmayacağı için maliyetleri ve cihazın nihai perakende fiyatını düşük tutmasını sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.