Otomobil
Nvidia otonom sürüşe ara verdi

Nvidia da otonom sürüşü durdurdu

Nvidia Uber ve Tesla'nın karıştığı kazalar sonrasında otonom sürüş testlerine ara verdiğini açıkladı.


Ekran kartı ve grafik teknolojileri alanında çalışmaları olan Nvidia, bir süredir otonom yani sürücüsüz araç testleri yapıyordu. Gerçek trafik koşullarında yapılan testler önce Tesla sonra Uber'in karıştığı ölümlü kazalar sonrasında süresiz olarak durduruldu. Firmadan yapılan açıklamaya göre kamuya açık yollardaki tüm otonom sürüş testlerinin durdurulduğu belirtildi.

Firma, Uber'in otonom araçları için çipleri tedarik ediyor ve geçtiğimiz günlerde yaşanan kazanın ardından daha fazla bilgi toplaması gerektiğini söyledi. Yaptığı açıklamada sözcü, kazanın trajik olduğunu belirtirken, otonom teknolojisinin "zorluğu" ve "aşırı dikkat ile yaklaşılması gerektiği" konusunda önemli bir "hatırlatma" olduğunu söyledi.

Yaşanan ölümlü kazanın ardından Uber'in yanısıra Toyota ve nuTonomy de testlerini durdurma kararı almıştı. Geçtiğimiz günlerde Arizona yönetimi Uber'in kamusal yollarda test iznini iptal etmişti. Daha sonra yapılan bir açıklamada yönetici Doug Ducey, Arizona eyaletinin önceliğinin her zaman güvenlik olduğu ve yaşanan kazanın bu beklentiyi ihlal ettiğini söylemişti.

Sanal sürüş sistemi duyuruldu

Öte yandan NVIDIA yeni Drive Constellation sistemini de duyurdu. Çok sunuculu bir sisbu sistem, otonom araç geliştiricilerinin algoritmalarını gerçek ortamlar yerine sanal simülasyonlarda test etmelerine imkan tanıyacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.