Renault’nun garantili ikinci el otomobil satışı hakkında yeni gelişmeler var

Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri olarak görülen ikinci el otomobil satışı konusu için önemli bir adım olan fabrika çıkışlı ikinci el araçlar konusunda önemi gelişmeler yaşanıyor.

Renault’nun garantili ikinci el otomobil satışı hakkında yeni gelişmeler var

Dünya oldukça zor bir dönemden geçiyor. Her ne kadar yaklaşık 2,5 sene kadar süren pandemi dönemi artık büyük ölçüde atlatılmış olsa da, yine de bu 2,5 yılın getirdiği oldukça sıkıntılı pek çok sorun mevcut ki bunların başında da çip krizi geliyor. Haliyle otomobil sektörünün kendisine gelmesi biraz daha zaman alacak ancak Renault’nun önderliğini yaptığı garantili ikinci el araç satışı hamlesi, ülkemiz vatandaşlarına biraz olsun rahat nefes aldırabilir.

Mevcut durumda hala sıfır otomobil satın almak oldukça zor. Uzun süredir beklenen ÖTV matrah düzenlemesinin etkisinin sınırlı kalması, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen model dışında birçok araç için herhangi bir etki yaratmadı.

Renault’nun garantili ikinci el otomobil satışı hakkında yeni gelişmeler var

Hatta bu düzenlemenin beklentilerin altında gerçekleşmesi yüzünden orta ve üst segment araçların fiyatlarında artış bile yaşandı. Hal böyle olunca da gözler bir kez daha ikinci el pazarına yöneldi.

Otomotiv dünyasına yönelik verdiği bilgilerle tanınan Emre Özpeynirci’nin aktardığına göre, Renault Bursa’daki fabrikalarında nisan ayı itibariyle deneme üretimlerine başlayacak. İlk etapta 6 yaşına kadar olan ve sadece Türkiye’de üretilmiş Renault markaları yenilenerek satılacakken daha sonraki süreçte bu araç kategorisine yurtdışında üretilerek ülkemize getirilen modeller de dahil edilecek. Bakalım Renault’un bu hamlesi ikinci el pazarında nasıl bir etki bırakacak.