Otomobil

Şok! Yerli otomobillerde ÖTV yüzde 80'e yükseliyor

Türkiye'de üretilen otomobillerden alınan vergi oranının yükselmesi gündemde. İşte detaylar.

Şok! Yerli otomobillerde ÖTV yüzde 80'e yükseliyor

Gün geçmiyor ki otomobil fiyatlarında bir artış daha yaşanmasın. Zaten döviz kurlarının etkisiyle otomobil fiyatları artıyor. Buna bir de pandemi şartları eklendiği için fırsatçılar yüzünden fiyatlar daha da artmıştı. Fakat şimdi de işin içerisine ÖTV zammı girdi.

Bilindiği üzere Türkiye'de üretilen otomobillerde teşvik amaçlı olarak ÖTV oranı yüzde 60'tı. Fakat BloombergHT'den Emre Özpeynirci'nin haberine göre bu avantaj Ağustos ayında tamamen ortadan kalkacak.

Şok! Yerli otomobillerde ÖTV yüzde 80'e yükseliyor

Yerli otomobildeki ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e yükselecek.

Bu yükselişle birlikte ülkemizde üretilen ve ithal modellere nazaran çok daha uygun bir etikete sahip olan modellerin fiyatı yükselecek.

Türkiye'de en çok satan iki otomobil olan Egea ve Clio da mevcut düzenlemeden nasibini alacak. Yükselecek olan ÖTV dilimi sonrasında Egea ve Clio'nun üst versiyonları hayli pahalı fiyatlardan satılmaya başlanacak.

Öte yandan Türkiye'de üretilen Megane ve Corolla gibi otomobillerin tüm versiyonlarına ÖTV zam mı yansıyacak.

Dip not olarak belirtelim. Bu konuda henüz yetkililerden resmi bir açıklama gelmiş değil.

Yorumlar
Mehmet
Ötv yi çıkaraninda , devam ettireninde, hele %80 ile araclarin satilmalari icin imza atıp yurürlüge koyacak olanlarin allah binbir türlu bealasinı versin.
Cevapla
Atican
Desenize TOGG daha üretilmeden yalan oldu :)))
Cevapla
Realy_Gamer1
18 yaşında bir gencim araba için para biriktiriyordum fakat şimdi yurt dışı için biriktirmek zorunda kaldım şu durumda ülkenin kuzey Koreden farkı ne acaba çok merak ediyorum ha kuzey Kore ha Türkiye ha soygun
Cevapla
mert
yüzde 500 olsun hem devlet kazanir.her yer vicik vicik araba.trafik cqbasi. toplu tasima daha iyi fakir zengin belli olsun.adam 75 model renoya biniyo.zarar.kyuruyen kumes binerse mercedese binsin .
Cevapla
Ziyaretçi 2
Gider ayak soygun yapıyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.