Otomobil

Tesla araçlar arızalı parçalarını otomatik tespit edecek!

Yeni güncelleme ile birlikte Tesla araçlar artık kendi arızalı parçalarını tespit edip yenisini sipariş edebiliyor ya da bozulduğunda kendisine çekici çağırabiliyor.

Tesla araçlar arızalı parçalarını otomatik tespit edecek!

Yeni güncelleme ile birlikte Tesla araçlarında ‘anında sorun tespiti’ özelliği geliyor. Bu özellik aracın hangi parçalarında sorun olduğunu ve hangilerinin değişmesi gerektiğini önceden tespit edebiliyor; hatta değişecek parçaları siz servise gitmeden önce sipariş ediyor. 

Tesla araçlar arızalı parçalarını otomatik tespit edecek!

Tesla CEO’su Elon Musk, 2018 dördüncü çeyrek gelirlerinin açıklandığı konuşmada,  şirketin ilk önceliğinin servis operasyonlarını geliştirmek olduğunu söylemişti. Şirketin tedarik zinciri etkinliği konusundaki mevcut uygulamalarını ‘aşırı aptalca’ diye nitelendiren Musk bu sürecin değişeceğinin sinyallerini vermişti.

Tesla araçlar artık hangi parçaların değişmesi gerektiğine karar verdikten sonra en yakın Tesla Servis Merkezi’ne ön siparişte bulunuyor. Araç sahibi daha sonra Tesla uygulaması üzerinden servise ne zaman gidileceğini belirleyebiliyor.

Araç arızalandığında kendisine çekici çağırabilecek

Şirketin yeni özellikleri arasında aynı zamanda servis ziyareti ayarlama imkanı da yer alıyor. Tesla araç sahipleri uygulama üzerinden servis ziyaretlerini ayarlayabiliyor. Acil durumlarda ise anında sorun tespit özelliği devreye girerek bir çekici çağırabiliyor. 

Tesla ayrıca daha fazla tamir işini kendi bünyesinde gerçekleştirerek tamir süresini azaltmayı amaçlıyor. Tamir ihtiyacı olan bir araca hizmet vermek için ileriye dönük olan bu yaklaşım ile araçların tamir görüp yollara geri dönme süresi azalacak. ABD merkezli elektrikli araç üreticisi bu özelliği "Doktora gitmek yerine doğrudan eczaneye gitmek gibi” nitelendiriyor. Fakat elbette sadece bu güncelleme Tesla’nın tedarik zinciri yönetimindeki tüm problemleri hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmak için yeterli olmayacaktır. Şöyle ki; sadece bir tampon değişimi için 8 ay kadar bir süre beklemek gerekiyor. Bu da son derece uzun bir süre olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar
G@kko
Tesladansa yerli otomobili desteklim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.