Tesla artan satışlara rağmen zor durumda

Otomotiv endüstrisinin geri kalanını bir yıldan fazla bir süredir mahveden tedarik zinciri sorunları sonunda Tesla'yı da yakalamış görünüyor.

Tesla artan satışlara rağmen zor durumda

EV otomobil üreticisi çarşamba günkü 2. çeyrek yatırımcıları toplantısında, çeyreği şirket tarihindeki "en yüksek araç üretim ayı" ile bitirmesine rağmen, otomotiv gelirinin geçen çeyreğin rekor kıran işaretinin ardından %13’ten fazla düştüğünü bildirdi.

Şirkete göre Tesla, son çeyrekte 258.580 araç üretti ve 201.304 adedini teslim etti. Son çeyreğin yatırımcı çağrısı sırasında CEO Elon Musk, şirketin 2022'de yıllık teslimatlarını %60 artırabileceğini tahmin etti. Şirket bugüne kadar 564.743 araç teslim etti ve bu hedefe ulaşmak için yıl sonuna kadar 935.257 araç daha satması gerekecek.     

Tesla artan satışlara rağmen zor durumda

Şirketin bu çeyrekte geçen yıla göre yaklaşık %18 daha az araç ürettiği göz önüne alındığında bu zorlayıcı olabilir (yine de yıldan yıla %27 artış söz konusu). Yeni Austin ve Berlin-Brandenburg fabrikalarındaki üretimin artması, kapanmanın dengelenmesine yardımcı olsa da, COVID ile ilgili kapanmalar 2. çeyreğin çoğunda Şanghay Gigafactory’de üretimi durdurdu. Austin, şirketin yeni 4680 pil hücreleriyle araç üretmeye başladı ve Berlin Gigafactory, son üç ayda tek bir haftada binden fazla araç üretim hızına ulaştı.

Musk, "Tüm araç üretimini veya yılın geri kalanını karşılamak için yeterli 2170 hücremiz olduğunu vurgulamakta fayda var." dedi. Tesla, pandeminin başlangıcından bu yana otomotiv endüstrisini aksatan tedarik zinciri sıkıntılarından genel olarak kaçınmayı başarmıştı. Uzun menzilli Model Y'nin MSRP'si şu anda 66.000 doların biraz altında, bu da 2021'deki maliyetinden %30 daha yüksek. Musk, görüşme sırasında, üretimin başlamasıyla Tesla'nın uzun süredir ertelenen Cybertruck için "üretim hazırlığına" odaklanmaya devam ettiğini belirtti.