Otomobil

Tesla otomobilleri Kara Şimşek gibi olacak!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Twitter'da yaptığı açıklama ile otomobillerinin yapay zekaya kavuşacağını ve Kara Şimşek benzeri otomobillerin geleceğinin müjdesini verdi.

Tesla otomobilleri Kara Şimşek gibi olacak!

Yapay zeka konusundaki en karamsar kişilerden biri olan Elon Musk, kendi şirketlerinde bu teknolojiyi kullanmaya hazırlanıyor. Twitter'da bir takipçisinin "K.I.T.T. benzeri yapay zekalar, yakın zamanda Tesla otomobillerinde bulunacak mı?" sorusuna 'Evet' diye yanıt veren Musk, yapay zekanın sinyallerini de vermiş oldu.

Tesla CEO'su Elon Musk, Tesla elektrikli otomobillerde yapay zeka kullanımını artırmak için geçtiğimiz yıl kolları sıvamış ve yapay zeka ekibinin başına Andrej Karpathy'yi getirmişti.

Tesla otomobillerde bir dönemin unutulmaz dizisi Türkçe'ye 'Kara Şimşek' olarak çevirilen Knight Rider'daki K.I.T.T.'te olduğu gibi şoförle iletişim kuran yapay zeka kullanılabileceğini duyurmuş oldu. Musk, daha önce de otomobillere yeni sesli komut seçeneklerinin geleceğini ve bu sayede kullanıcıların hemen hemen her şeyi yapabileceklerini söylemişti.

K.I.T.T. nedir?

K.I.T.T. (Knight Industries Two Thousand), 1980li yılların unutulmaz dizisi Knight Rider'da 1982 model Pontiac Firebird'ün modifiye edilmiş ve yapay zekayla desteklenen bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyordu. Dönemin en popüler dizilerinden biri olan Knight Rider, Türkiye'de de gösterildiği yıllarda büyük ilgi görmüştü. Bugüne kadar K.I.T.T.'e en yakın teknoloji, kullanıcıların Siri ile, Apple Carplay aracılığıyla kurdukları iletişimdi. (Tesla desteklemiyor). Bu teknolojinin ne zaman hayata geçeceği henüz tam olarak belli olmasa da Tesla kullanıcılarını şimdiden heyecanlandırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.