Otomobil

Tesla şokta! Elon Musk ne yapacağını şaşırdı!

Tesla ani bir açıklama ile 362 bin 758 aracını kaza yapma riski taşıdığı için geri çağırdı. İşte gelişmenin detayları.

Tesla şokta! Elon Musk ne yapacağını şaşırdı!

Tesla, elektrikli araçları ile otomobil endüstrisinde büyük bir referans noktası oldu. Otonom sürüş sistemi, güvenlik teknolojileri ve dahası Tesla araçların en büyük cazibe noktası. Ancak araçlar ne kadar güzel olsa da zaman zaman üreticiler tarafından geri çağırılabiliyor. Tesla da yaptığı açıklama ile 362 bin 758 aracını geri çağırdı. Peki bu geri çağırmanın sebebi ne? işte detaylar. 

Tesla, 363 bine yakın aracını yazılım güncellemesi yapmak için geri çağırdı

ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresinden (NHTSA) tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla, güvenlik sorunları sebebiyle Tam Otonom Sürüş Beta (FSD Beta) yazılımı ile otonom sürüş yeteneğine sahip olan 2020-2023 Model Y, 2017-2023 Model 3 ve 2016-2023 Model S/Model X modellerini geri çağırdı.

Tesla geri çağırma
Tesla FSD Beta otonom sürüş teknolojisinin bir kesiti. 

Açıklamalara göre Tesla'nın bu FSD Beta teknolojisi şu anda kaza riski taşıyor. Yukarıda belirttiğimiz modeller yazılım güncellemesi yapıldıktan sonra güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilecek. Güncelleme ile birlikte kaza riskinin ortadan kalktığı belirtildi. 

Elon Musk "geri çağırma" kelimesine tepki gösterdi

Tesla, SpaceX ve Twitter CEO'su ve milyarder Elon Musk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile kablosuz bir yazılım güncellemesini kapsayan bir eylem için "geri çağırma" kelimesinin kullanılmasına büyük bir tepki gösterdi. 

Yani Elon Musk aslında bu araçların kalıcı olarak geri çağrılmadığını, yalnızca güncelleme yapılması için araçların Tesla bayilerine çağrıldığına işaret etti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.