Tesla’da planlar bitmiyor: İşte elektrikli otomotiv devinin son hamlesi

Elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Tesla, şimdi de yeni bir strateji izleyerek pazar payını genişletmenin peşinde.

Tesla’da planlar bitmiyor: İşte elektrikli otomotiv devinin son hamlesi

Tesla, yatırımcılara, Model Y için geliştirdiği modüler, paralel üretim yeniliklerini genişleterek maliyetleri %50 oranında düşürebileceğini söyledi. Tesla'nın yeni nesil araçları, son hat boyunca bir araya gelmeyecek parçalar halinde inşa edilecek ve test edilecek.

Şirketin 2023 Yatırımcı Günü sunumunda, Tesla Araç Mühendisliği Başkan Yardımcısı Lars Moravy, şirketin organizasyon yapısının tam sorumluluk ve işbirliği yaklaşımını garanti altına almak için tasarlandığını açıkladı. Bu sayede, her mühendislik ve tasarım kararının bir üretim ve otomasyon faktörü içerdiğinden emin olunacak.

Tesla’da planlar bitmiyor: İşte elektrikli otomotiv devinin son hamlesi

Moravy, "Eski çalıştığım yerler ve dünyanın en büyük imalat şirketleri bir arada değil. Onlar tek bir ekip de değiller. Tüm bu ekipler, mühendislik, imalat, tasarım, otomasyon, aynı organizasyonda. Hepsi aynı kişiye rapor ediyor. Birbirimize parmak sallayamayız, birlikte çözmeliyiz. Bu, yenilik yapmanın en iyi yoludur." şeklinde konuştu.

İddiaya göre birleşik olan Tesla ekibi, CEO Elon Musk'ın hayranı olduğu temel düşünceden yola çıkarak, seri otomobil üretiminin bir parçası için yerinde yeniden düşünme çalışması yapıyor. Moravy, Model T günlerinden bu yana var olan bir parçaya odaklanarak, mevcut ve gelecekteki otomasyon üzerinde yoğunlaşıyor.

Ünlü isim açıklamalarının devamında ise düşüncelerini şöyle ifade etti: "Aracı yapmanın geleneksel yolu budur. Bunu damgalarsın, beyazda yapıp boyarsın, son montajı yaparsın. İlginç olan, bu atölyelerin, mevcut organizasyonel yapılar tarafından yönlendirilmesidir. Fabrika düzenindeki sınırlar tarafından belirlenirler. Son montajda bir sorun yaşarsanız, tüm hattı bloke edersiniz ve aradaki tamponlama sonucunda aksamalar yaşarsınız. Bu sistem, üretim optimizasyonunun kuyruk ucundadır. Henry Ford, bu montaj hattını 1922'de icat etti, 100 yıldır var ve 100 yıl sonra bir değişiklik yapmak gerçekten zor. Ve bunun gerçekleşmesini izlediğinizde, benim gibi bir adam için gerçekten aptalca."