Otomobil

Tesla'da sabotaj suçlaması

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'da bir çalışanın işleri sabote ettiği iddia ediliyor. İddianın kaynağı ise şirketin kurucusu ve CEO'su Elon Musk.

Tesla'da sabotaj suçlaması

Son dönemde zor günler geçiren ve mail sıkıntıya giren elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni bir skandalla çalkalanıyor. Gözlerin üzerinde olduğu firmanın bir çalışanının şirketle ilgili bilgileri dışarıya sızdırdığı iddia edildi. İddiayı ortaya atan isim ise şirketin kurucusu ve halen CEO koltuğunda oturan Elon Musk. Çalışanlara bir e-posta gönderen Musk, konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. Musk e-mailde firmadan bir çalışanın yanlış kullanıcı adıyla doğrudan Tesla üretim sisteminde değişiklikler yaptığını ve geniş kapsamda hassas bilgileri üçüncü taraflara aktardığını belirtti.

Elon Musk e-mailde söz konusu kişinin şirket dışından kuruluşlarla işbirliği yapıp yapmadığının araştırıldığını belirterek, "Bildiğiniz gibi Tesla’nın ölümünü isteyen uzun bir listeden oluşan çok sayıda organizasyon var" ifadesini kullandı. Musk bu organizasyonlara örnek olarak petrol ya da doğalgaz şirketleri ile otomobil üreticilerini gösterdi. Söz konusu çalışının beklediği terfinin reddedilmesi nedeniyle böyle bir sabotaj yaptığı iddia edildi. Tesla yönetimi iddialarla ilgili medya organlarının bilgi talebine yanıt vermedi.

Tesla'daki yangının sebebi de sabotaj olabilir

CNBC Musk’ın şirket çalışanlarına dün ikinci bir e-mail daha gönderdiğini ve bir fabrikada yangın çıktığı için üretimin birkaç saat durdurulmak zorunda olduğu bilgisini paylaştığını kaydetti. Musk'ın E-mailinde "Sadece paranoyaklar sağ kalabilir" ifadesini kullandığı, bu ifade ile yangının arkasında sabotajın bulunduğunu ima etmek istediği ileri sürüldü. CNBC Tesla’da sadece bir tek cilalama tesisinde son dört yılda dört kez yangın çıktığını hatırlattı.

Tesla 3600 kişinin işine son vermişti

Musk kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, firmadaki çalışan sayısının yüzde dokuz oranında azaltılacağını belirtmişti. Hızla büyüyen elektrikli araç üreticisi Tesla yeterince üretim hedefine sahip olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Şirket elektrikli otomobillerin yaptığı kazalar nedeniyle çıkan olumsuz haberlerle de mücadele ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.