Otomobil

Tesla’nın Almanya fabrikasında işler pek yolunda gitmiyor

Amerikalı elektrikli araç üreticisi Tesla’nın büyük umutlarla kurduğu Almanya fabrikasında işler hiç de umulduğu gibi gitmiyor.

Tesla’nın Almanya fabrikasında işler pek yolunda gitmiyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla, sektörün en büyük ismi olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar piyasaya sürdüğü modelleriyle elektrikli otomobil pazarının gelişip canlanmasının bir numaralı mimarı olan bu isim, son zamanlarda çalışanlarıyla yaşadığı sıkıntılarla gündemde. Özellikle Almanya fabrikasında işlerin hiç de iyiye gitmediğine dair haberler var.

Tesla’nın Almanya’da kurduğu ve yıllık 500.000 araç üretimini hedeflediği fabrikasında çalışan eksikliği olduğu bilinen bir durum. Fabrikanın tam kapasite çalışabilmesi ve hedeflenen 500.000 araç üretimini tutturabilmesi için en az 12.000 kişinin çalışması gerekiyor.

Tesla’nın Almanya fabrikasında işler pek yolunda gitmiyor

Ancak son gelen verilere göre bu fabrikada çalışanların toplam sayısı hala 7.000 kişiyi geçebilmiş değil. Üstelik şirket her ne kadar sürekli yeni işçi alımı yapsa da aldıklarından fazla sayıda kişinin işe bırakması istenilen sayılara çıkılmasını engelliyor.

Gelen bilgilere göre işten ayrılmaların temelinde ise sağlıksız çalışma ortamı ve piyasa ortalamasının altında ödenen ücretler yatıyor. Bir çalışan tarafından ifade edilen bilgilere göre, şirket içerisindeki çalışma koşullarından dolayı hastalık izni alan veya sadece hastalandığı için işten çıkanların sayısı bir hayli fazla. Öte yandan geçtiğimiz haftalarda bir ekonomi dergisi tarafından yapılan açıklamayla birlikte Tesla’nın Almanya fabrikasında çalışan işçilerin, diğer otomotiv devlerine göre %20 oranında daha az maaş aldıkları ortaya çıkmıştı. İşte eğer Tesla söz konusu bu iki problemi en kısa zamanda çözmezse, ciddi bir çalışan krizi içerisine girebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.