Otomobil

Elektrikli otomobillere zam kapıda

Yakıt tasarrufu konusunda otomobil tutkunlarının yüreğine su serpen elektrikli otomobiller, fiyat konusunda ise can sıkan gelişmelerle karşımıza çıkabilir.

Elektrikli otomobillere zam kapıda

Elektrikli otomobiller artık otomotiv sektörünün önemli bir oyuncusu. Gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde bu araçların sayısı her geçen gün artarken, bazı sıkıntıların beklenilenden çok daha erken gün yüzüne çıkması, birçok insanın hevesini kursağında bırakabilir.

Her teknoloji gibi elektrikli otomobillerin de yeni bir serüven olmasından dolayı, ilk etapta içten yanmalı motorlara sahip kardeşlerine nazaran daha pahalı olması kabul edilen bir durum. Ancak genel görüş, bu araçların fiyatlarının önümüzdeki aylarda yavaş yavaş düşeceği yönündeydi. Bununla birlikte lityum cephesinden gelen kötü haberler, bu beklentilerin suya düşmesine neden olabilir.

Elektrikli otomobillere zam kapıda

Bilindiği üzere elektrikli otomobillerin en önemli parçası batarya ve bataryanın olmazsa olmazı ise lityum iyon piller. Peki lityum iyon pillerin merkezinde hangi element yer alıyor dersiniz? Tabi ki dünyanın peşinden koştuğu ve bu sebeple fiyatı her geçen gün artan Nikel. İşte Nikelin bu kadar talep görmesi ve en önemli Nikel üreticilerinden biri olan Rusya’nın savaş nedeniyle içine kapanması, bu pazarın günden güne daha yüksek fiyatlara ulaşmasına neden oluyor.

Eğer nikel tedariği sorunu çözülemezse, hem kısa vadede uygun fiyatlı elektrikli araç beklentileri suya düşecek hem de mevcut elektrikli araçların fiyatlarında yukarı yönlü bir güncelleme yapılması gündeme gelecek. Bakalım otomotiv sektörü bu sorunun üzerinden nasıl gelecek?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.