Tesla’nın kurucusu, Elon Musk’ın fikirlerini pek beğenmiyor gibi görünüyor!

Tesla’nın eski CEO’su ve şirketin gerçek kurucusu Martin Eberhard, gerek şirketin yeni stratejileri gerekse de Elon Musk hakkında son derece ilginç açıklamalarda bulundu.

Tesla’nın kurucusu, Elon Musk’ın fikirlerini pek beğenmiyor gibi görünüyor!

Tesla, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden biri olarak, son dönemde otonom sürüş teknolojisi için önemli yatırımlar yapıyor. Şirketin kurucularından biri olan Martin Eberhard ise, Tesla'nın bu yönde ilerlemesine katılmakta isteksiz. Elektrikli araçlar için otonom sürüş teknolojilerinden daha önemli olan diğer konuların olduğuna inanan Eberhard, Tesla'da çalıştığı dönemde, şirketin otonom teknolojilere o kadar önem vermediğini dile getirdi.

Eberhard, sürücüsüz araç teknolojisinin her güncellemenin telefonlar gibi bir sorun getireceğini düşünüyor. Bu yüzden bir aracın, bir yazılım platformu olarak düşünülmesinin hatalı olduğunu ifade ediyor. Eski yönetici, güvenlik odaklı sürücü asistanı sistemlerini takdir ediyor ancak sürücüsüz araçlara karşı büyük bir hayranlık duymadığını da açıkça dile getiriyor.

Tesla’nın kurucusu, Elon Musk’ın fikirlerini pek beğenmiyor gibi görünüyor!

Eberhard, Tesla CEO'su Elon Musk'ın sürücüsüz araçlarla çok meşgul olduğunu belirterek, bu durumun Tesla'nın başka sorunlarına da neden olabileceğine dair endişelerini dile getirmekten geri durmadı. Musk, sürücüsüz araç teknolojisini öncelik hâline getirerek, şirketin otonom araçlarını geliştirme sürecinde ciddi bir adım atmış olsa da anlaşılan eski CEO bu durumdan hoşnut değil.

Tesla tarafından üretilen tüm araçlarda otomatik pilot sistemi yer alıyor ve Tesla sahipleri belirli bir ücret karşılığında FSD Beta özelliğine erişebiliyorlar. Beta sürümü, otomatik şerit değişimi, trafik işaretlerini tanıma, ayrıca kendi kendine park etme gibi imkanlar sağlıyor. Ancak, bazı otonom sürüş kazaları ve yasal düzenlemeler nedeniyle Tesla'nın otonom sürüş teknolojilerine verdiği önemler birçok tartışmaya sebep oluyor.