Otomobil

Tesla'nın piyasa değeri 100 milyar doları aştı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın piyasa değeri 100 milyar doları aştı. Marka bu rakamla dünyanın en değerli ikinci otomobil markası oldu.

Tesla'nın piyasa değeri 100 milyar doları aştı

Sadece tamamı elektrikli otomobiller üreten ve Elon Musk tarafından kurulan Tesla'nın piyasa değeri 100 milyar dolara ulaştı. Son yıllarda giderek yükselen bir trend haline gelen elektrili araç üreticileri içinde en popüleri olan ve sadece yüzde 100 elektrikli otomobil üreten Tesla'nın yakaladığı bu büyük başarı kurucusu için de yüklü bir prim alacağı anlamına geliyor.

Tesla'nın piyasa değeri 100 milyar doları aştı

Hisseleri Salı günü hisse başına 566 dolara yükselmişti. Bu gelişmenin ardından beklentilerin 800 dolara çıkacağının öngörülmesi markanın değerin artmasına yol açtı. Ancak borsa değeri çok fazla değişkene bağlı olduğu için yükselip alçalması normal karşılanıyor.

Yine de son dönemde hisseleri istikrarlı bir şekilde artan Tesla'nın bu başarısı önemli bir adım olarak görülebilir. Zira tesla kazandığı bu piyasa değeri ile uzun yıllardır sektörde yer alan Volkswagen'i geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci otomobil markası ünvanını elde etmiş oldu.

Öte yandan Tesla bu piyasaya değeri rakamına ulaşmış olsa da satış rakamlarından elde edilen gelirlere baktığımızda geleneksel otomobil üreticilerinin çok gerisinde olduğu da görülüyor. Son 12 aylık satış gelirlerine göre dünya sıralamasında ilk 20'de bile bulunmayan Tesla bu anlamda geride kalıyor. Örneğin Volkswagen'in önümüzdeki 12 ayda 283 milyar dolar gelir elde etmesi beklenirken, Toyota'da bu rakam 276 millyar dolar, Daimler'de ise 191 milyar dolar olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.