United Airlines, 500 tane elektrikli uçan taksi satın almayı planlıyor

United Airlines, uçan taksi işini daha da derinleştiriyor. Havayolu Eve Air Mobility'ye sadece 15 milyon dolar yatırmakla kalmadı, 200 uçan taksi de sipariş etti ve 200 tane daha opsiyonu var.

United Airlines, 500 tane elektrikli uçan taksi satın almayı planlıyor

United, Eve'in dört koltuklu elektrikli dikey kalkış ve iniş aracını (eVTOL) 2026'da almaya başlamayı bekliyor. .

Şirket, yatırımının hem kentsel hava hareketliliği pazarına olan güveni hem de Eve'nin Embraer ile olan çalışma ilişkisi tarafından teşvik edildiğini söylüyor. United'a göre Embrarer, "şirketin 53 yıllık tarihi boyunca uçak inşa etme ve sertifikalandırma konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip güvenilir bir uçak üreticisidir." Embrarer, daha önce Uber'in sonunda terk ettiği bir uçan taksi projesinde birlikte çalışmıştı.

Eve'in uçan taksisi, United'ın güvenlik, verimlilik, güvenilirlik ve sertifikalandırmayı desteklediğini söylediği bir tasarıma sahip geleneksel sabit kanatlara, rotorlara ve iticilere sahip. 60 mil menzile sahip olduğu söyleniyor ve United, aracın "mevcut geleneksel uçaklara kıyasla gürültü seviyelerini %90 azaltabileceğini" ekliyor.

United Airlines, 500 tane elektrikli uçan taksi satın almayı planlıyor

Bu, United'ın bir eVTOL şirketi ile yaptığı ilk anlaşma değil. Geçen ay, 100 uçan taksi için Kaliforniya merkezli farklı bir taksitle 10 milyon dolarlık depozito yatırdı. Bu nedenle şirket, filosuna eklemek için 500'e kadar uçan taksi sıraladı.

United, geleneksel karbon denkleştirmelerine güvenmeden 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefini desteklemek amacıyla bir kurumsal girişim fonu kurdu. United Airlines Ventures fonu aracılığıyla, hidrojen yakıt hücreli motorlara ve sürdürülebilir yakıta da yatırım yaptı.

United Airlines Ventures başkanı Michael Leskinen yaptığı açıklamada, "Bugün United, iki eVTOL şirketine halka açık yatırım yapan ilk büyük havayolu olarak yeniden tarih yazıyor." dedi. "Birlikte, temiz enerji teknolojileri paketimizin bildiğimiz haliyle hava yolculuğunda devrim yaratacağına ve havacılık endüstrisinin sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemesi için katalizör görevi göreceğine inanıyoruz."