Otomobil

Volvo'nun CEO'sundan Trump'a uyarı!

Donald Trump’ın ek vergiler hakkında çalışmaların olduğunu belirtmesi üzerine Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson, kaygılı olduğunu belirtti.


Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de vergi konusu birçok kişinin hayat standartlarına darbe vurabiliyor. Son olarak Donald Trump’ın ek vergiler hakkında çalışmaların olduğunu belirtmesi üzerine Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson, kaygılı olduğunu belirtti.

2019 yılı Volvo markası için hiç şüphesiz coşkulu geçmekte. Son olarak hayata geçirdikleri yeni üretim tesisinin de tanıtımını gerçekleştiren Volvo‘da işler tıkırında gidiyor dersek yanlış olmazdı diye düşünüyoruz. 

Amerika’daki tesisin açılışında da bizzat bulunan Samuelsson, yenil model S60 ile ilgili açıklamalarının yanı sıra tartışmaların odağından düşmeyen Donald Trump hakkında da bazı önemli açıklamarda bulundu.

Avrupa merkezli otomobil üreticilerine yüzde 20‘ye varan ek vergi uygulama planıyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO, bu düşüncenin hiçbir tarafa yararlı olmayacağını ve özellikle ülkenin ekonomisine çok ciddi zarar vereceğini düşünüyor. Eh bir bakıma haklıda diyebiliriz.

Amerika’daki araç fiyatlarının artacağını belirten Samuelsonn; “Böyle bir durum halinde muhtemelen herkes gibi biz de daha az otomobil satarız. Bu da ekonomide daha az büyümeyi tetikleyecek. Geride bıraktığımız son 100 yılda ekonomideki tüm büyüme, karşılaştırmalı üstünlüğe dayanmaktadır.

Eğer fikir olarak, herkesin kendi pazarını ön plana çıkartmaya çalıştığı 19 yy’a dönersek bu sadece Volvo için kötü bir sonuç doğurmaz. Aslında tüm bu süreç hiç akıllıca değil. Şu anda içerisinde olduğumuz bu yeni tesis bağımsız piyasanın en güzel örneklerinden bir tanesi. Biz Amerika için araçlar üretmek istiyoruz. Ama tabiki Amerika dışından da araç ithalatı gerçekleştirmek de istiyoruz.” dedi.

Bakalım gelecek yıllarda Avrupa asıllı otomobil şirketilerinin ABD'ye bakış açısı ne kadar değişecek hep beraber göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.