Otomobil

Yerli otomobil Bursa'da üretilecek

Yerli otomobilin üretim yeri de dahil olmak üzere birçok bilgiyi içeren Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yerli otomobil Bursa'da üretilecek

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu TOGG tarafından yapılacak elektrikli otomobil üretim tesisine, Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca devlet desteği verilecek.

Yerli otomobil Bursa'da üretilecek

Habertürk'ün haberine göre elektrikli yerli otomobil, Bursa'da kurulacak tesiste üretilecek. Tesiste, 300'ü nitelikli personel olmak üzere 4.323 kişi istihdam edilecek. Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor. Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca sürenin yarısı kadar daha ek süre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.

TOGG'un gerçekleştireceği yatırıma, 30 bin otomobillik alım garantisi verildi. Garanti çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil alınacak.

Yerli otomobile devlet tarafından sağlanacak destekler şunlar:

Gümrük Vergisi muafiyeti, Katma Değer Vergisi (KDV) istisnası, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kâr payı desteği, yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi.

Yerli otomobil bugün resmi olarak tanıtılıyor

Birçok bilgisi neredeyse belli olan ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu TOGG tarafından geliştirilen yüzde yüz elektrikli yerli otomobil SUV kategorisinde bir araç olacak. Bugün saat 13:45'te resmi tanıtımı yapılacak olan aracın 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor. 

Yorumlar
mert papaz
peugeot 2008 şuabet ayında bayilerde olacakmış keşke üretimi de gerçekleşse
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Osmanlı'nın bir çok eserini barındıran Şehr-iKadim Bursa'ya hayırlı olsun
Cevapla
TipiTip
1080 yılında Selcuklu Devletinin Baskenti olan Iznik, Bursa'dadır ...TÜRK tarihini sadece Osmanlı Sülalesinden ibaret sayanlara ufak bir bilgi...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.