Oyun

Artırılmış gerçeklik kullanan öğrenci gözaltına alındı!

ABD'de yaşayan Sean Small, okulda The Walking Dead: Our World isimli AR oyununu oynaması nedeniyle gözaltına alındı.

Artırılmış gerçeklik kullanan öğrenci gözaltına alındı!

Oyunlar yüzünden durduk yere gözaltına alınma vakalarına şimdi de bir yenisi daha eklendi.

ABD'de yaşayan genç öğrenci Sean Small, okulda The Walking Dead: Our World isimli AR oyununu oynaması nedeniyle gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bölgede bulunan zombilerin yakalandığı oyun, harita üzerinde gezilmesiyle oynanıyor. Bu durum karşısında polisin çağırılması üzerine yetkililer, oyuncuyu gözaltına aldı.

Ancak tamamen oyun tarafından yaratılan zombilerin, insanlarla hiçbir bağlantısı da bulunmuyor. Bu tarz teknolojik gelişme karşısında cahil kalan yetkililerin farklı aksiyonlar alması ise trajikomik bir durum.

Oyunu oynadığı sırada çekilen videosunu sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Small, gözaltına alınmasının ardından da suçlu bulunarak 1000 dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Artırılmış gerçeklik kullanan öğrenci gözaltına alındı!

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, oyunun okul sınırları içerisinde oynanmasının doğru olmadığını ve böylesine şiddet ve korku içeren bir oyunun insanları olumsuz etkileyebileceğini belirttiler. Ancak olasılıklar üzerine de öğrenciye bir yaptırım uygulanması da ne kadar doğru işte orası tartışılır. 

Small'un ailesi de bu durum karşısında şaşkınlık içerisindeler. Bunun sadece bir oyun olduğu ve zombilerin insanlarla bağlantısı olmadığını söyleyen aile, ‘Bu oyunun hiç kimseye bir zararı olduğunu düşünmüyorum’ açıklamasında bulundu.

Peki ya siz bu yaptırım konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce de doğru bir karar mı verilmiş? 

Yorumlar
Cabbar
Yakında pompalıyı alıp zombi avlamaya çıkarlar, parkta gördükleri insanlara ateş açar bunlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.