Oyun

Bethesda Xbox çatısı altına girdi! Xbox sahipleri yaşadı!

Microsoft, oyun dünyasında rekor satın alım ile Bethesda firmasını bünyesine kattı. Xbox sahipleri Bethesda oyunlarını Game Pass ile oynayabilecek.


Microsoft, geçtiğimiz aylarda Bethesda'yı da barındıran  ZeniMax Media'yı satın aldığını açıklamıştı. Bugün bu satın alım resmen onaylandı ve Bethesda, Xbox'ın çatısı altına girmiş oldu. Bethesda'yı da satın alan Xbox, bu sayede bünyesindeki stüdyo sayısını 23'e yükseltmiş oldu. Bir karşılaştırma için PlayStation'ın bünyesinde sadece 13 stüdyonun yer aldığını belirtelim.

7.5 milyar dolar değerindeki bu satın alım Xbox cephesinin aradığı kan olabilir. Doom, The Elder Scrolls, Wolfenstein, Fallout, The Evil Within ve Dishonored gibi oyunların sahibi olan Bethesda, yeni oyunları ile Xbox sahiplerini heyecanlandıracak.

Bildiğiniz gibi Xbox'ın Game Pass sistemi şu an dünyanın en iyi oyun servisi olarak gösteriliyor. Xbox Stüdyoları'ndan çıkan tüm oyunlar ilk gün bu sisteme dahil ediliyor. Muhtemelen Bethesda'nın oyunları da ilk gün Game Pass'e eklenecek.

Aktarılan bilgilere göre önümüzdeki yıllarda Bethesda'nın elinden çıkacak olan oyunlar Xbox ve PC'ye özel olacak. Yani PlayStation cephesi Bethesda'nın yeni oyunlarından mahrum kalacak.

Xbox patronu Phil Spencer'ın açıklamasına göre; Xbox ve Bethesda iki farklı firma olarak faaliyet gösterecek. Yani Xbox oyun yapımda doğrudan olarak Bethesda'nın üzerinde etkili olmayacak.

Bu nokta çok önemli. Çünkü büyük firmaların satın alımları sonrası çok iyi durumda olan firmalar iflasın eşiğine gelebiliyor. Bunun en güzel örneğini Electronic Arts firmasında gördük. Neyse ki Bethesda eskisi gibi kreatif bir şekilde patronların sürekli "para para para" diye bastırmalarına maruz kalmadan rahatça çalışabilecek.

Yorumlar
Berat
hebide bu oyunu paralı satcak kar
Cevapla
Hasan Boran
10 Yıl Sonra: Xbox Tüm Oyunları Game Pass'e Ekledi Artık Tüm Oyunlar Bedava Ve Xbox Bunla Durmayıp Xbox Game Pass'i Ücretsiz Yaptı!
Cevapla
Kaan
Bethesda üzumlu kek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.