Oyun

E3 2013 oyun fuarından beklentilerimiz

E3 Oyun fuarından neler bekliyoruz?

E3 2013 oyun fuarından beklentilerimiz

E3 Elektronic Enternertainment Expo, adıyla yani Elektronik eğlence fuarı adıyla uzun bir süredir Entertainment Software Association ya da diğer adıyla ESA tarafından yönetilerek, video oyunlarının tanıtımına ev sahipliği yapıyor.

Her yıl beklentileri yükselterek muhteşem oyunlar ve oyun teknolojilerini bizlere tanıtan fuarın bu yılki versiyonu da yaklaştı. E3 2013 başlamadan tahmini bazı beklentiler mevcut. Sony’nin PlayStation 4’ü ve Xbox 720’nin muhteşem savaşını orada izleyebileceğiz.

1368274260_e3-logo-580-75.jpg

PlayStation 4 ve Xbox 720 tabi ki öne çıkıyor ancak oyundaki tek yarış atları bunlar değil. Nintendo Wii U da E3 için hazırlıklara başladı. Tabi PC oyunculuğunda unutmamamız gerekenlerden biri de Valve tarafından sunulan Steam Box.

E3 Los Angeles Convention Center’da yapılacak. 11-13 Haziran tahmini tarih olarak belirlenmiş durumda. Şimdi lafı fazla uzatmadan E3’ten beklentilerimize geçelim.

10 Haziran Xbox günü olacak

Microsoft’un E3 ile ilgili herhangi bir resmi açıklaması gelmedi ancak yapılan hazırlıklardan ve söylentilerden 10 Haziran’ın Xbox günü olacağı belirtiliyor. Ayrıca firmanın Los Angeles davetiyelerini 10 Haziran için bastırdığı belirtiliyor. Yeni Xbox tanıtımının da 21 Mayıs’ta olacağını düşündüğümüzde 10 Haziran için muhteşem oyunlar bekleniyor.

1368274284_xbox-720-live-event.jpg

Nintendo basın konferansı olmayacak

Nintendo bu yılki E3 fuarı için şaşırtıcı bir karar aldı, basın konferansı düzenlemeyecek. Kapalı kapılar arkasında gerçekleşen etkinlikte genel olarak yazılım üzerine yoğunlaşma olacak. Açıklama tapan Nintendo temsilcisi Satoru Iwata, bu yıl herkes için büyük çapta bir tanıtım düşünmüyoruz, dedi.

1368274328_images.jpg

Nintendo’nun bu kararı kimsenin hoşuna gitmedi. Her ne kadar güçlü rakipleri olan Microsoft ve Sony’ye karşı çıkamasa da sevilen bir marka olarak hayranlarını düşünerek, ciddi bir tanıtım düzenleyebilirdi.

Microsoft Xbox 720

Microsoft 21 Mayıs için oldukça büyük bir etkinlik planlıyor. 24 Nisan’da tanıtılması beklenen Xbox 720’nin tarihi 21 Mayıs’a alındı. Yeni Xbox’tan özellikle online bir çok özellik bekleniyor. Xbox oyuncuları arasında bir çeşit sosyal ağ planlanıyor. Xbox ve Xbox live olarak gelen konsolun asıl vuruşunu E3 fuarındaki oyunlarıyla yapması bekleniyor.

1368274343_timthumb.jpg

Playstation 4’ü çok tan gördük

Bildiğiniz gibi nisan ayında PlayStation 4 tanıtımına şahit olmuştuk. Sony’yi E3’te tamamen oyunlar üzerindeki geliştirmeleriyle göreceğiz. PlayStation 4 tanıtımında olduğu gibi görsel olarak da güzel bir şölen hazırlandığını düşünüyoruz.

1368274355_ps4announcementimage1-580-90.jpg

Sony daha önce de oyunların Haziran ayında geleceğini belirtmişti. E3 2013 PS4’ün “holiday 2013” koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.

Vita’nın kaderi

Sony Vita’yla ne yapacak? Zavallı PS Vita..Aslında Vita’nın market başarısızlığı sadece Sony’nin suçu değil. Kullanıcılar Ps Vita’dansa mobil oyunculuğa yöneldi. Kullanıcıları da suçlayamayız, akıllı telefon marketi hızlı bir atak yaptı. Sony Vita için bir fiyat indirmesine gidebilir ya da PS4 için bir aksesuar olarak düzenleyebilir. Vita’ya bulut özellikleri ve online özellikler getirilirse biraz daha ilgi görebilir aslında.

1368274424_vita.jpg

Sony PlayStation 4 canlı anlatımına göz atmak için tıklayın.

Yine de Sony PS4’ü tehlikeye atamaz. Kullanıcılar iki pahalı cihazı bir arada almak istemeyebilir.

Cliff Bleszinski’ye ne olacak?

Xbox hayranları Gears of War’ın heyecan verici atmosferine katılmışlardır. Muhtemelen Cliff Blenszinski ya da diğer adıyla Dude Huge ya da Epic Game’in eski tasarım sorumlusu olarak bilinir. Bleszinski henüz bir açıklama yapmadı, yani muhtemelen E3 sunumlarında bulunmayacak. Bleszinksi bir çeşit Xbox yüzüydü. Bakalım bu yıl daha iyi tanıtılacak mı?

1368274441_dude-huge-son..png

E3 fuarının en büyük başlığı

E3 fuarı sürprizlerle bilinir. Gölgeler spot ışıklar arasında her zaman bir sürpriz bekler oyun severleri. Peki bu yılın sürprizi ne olacak, hangi oyun damgasını vuracak. “En büyük başlık”, ne olacak? E3’ten önce gördüğümüz muhteşem oyunlardan biri Watch Dogs oldu. Hayal gücü açıklığında, tekno-kaos’un hakim olduğu oyun PS4’ün yeni fenomeni olacak.

1368274452_xbox-concept-render-580-90.jpg

Super Smash Bros Wii U için gelen yaratıcı oyunlardan biriydi. Playstation 4 için gördüğümüz Unreal Engine 4 “Elemental” de demosu yayınlanan ve E3’te beklenenlerden biriydi. Demoyu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Unreal Engine 4 ne kadar gerçek dışı?

Oyunun adından da anladığımız gibi “unreal” gerçek dışı bir oyun olacak. Gerçek dışı, hayal gücü kavramları oyunların baş tacıdır. E3’te beklenen oyunlardan biri olarak gelen Unreal Engine 4’ün ne kadar gerçek dışı olabileceği merak konusu.

1368274549_images.jpg

Steam Box yeni nesil konsolu tanıtılacak

Alternatif konsol dediğimizde tartışmasız olarak akıllara Valve’nin Steam Box’ı geliyor. Popüler olmamasının yanı sıra PC oyunculuğunda günden güne gelişme kaydediyor. E3 fuarında Steam Box’ın yeni neslinin tanıtılması bekleniyor. Yeni konsolun Sony ve Microsoft’la yarışamayacağı bir gerçek ancak kendi hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor.

1368274566_steambox-1.jpg

Ouya bizimle konuşacak mı?

Belki diğer bir ilgi görmeyen, arkada kalmış sistemlerden biri Ouya. Ouya oyun severlerin ve geliştiricilerin hayal gücüyle ortaya çıkmış bir sistem. 4 Haziran’da Kickstar projesi olarak çıkan konsol aynı zamanda uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Kanada, İngiltere ve Amerika’da 99$’dan satışa çıkıyor. Haziran ayındaki E3 için de planları var gibi görünüyor. Ouya da oyun alanındaki iki büyük rakibe inat kendi yolunda ilerlemeye çalışıyor.

1368274617_130327ouya0021.jpg

4K E3’ün baş tacı olacak

4k teknolojisi özellikle oyun dünyasına yarayan görüntü teknolojilerinden biri. ViewSonic, LG, Toshiba ve Panasonic E3’ün 4K TV’leri için sıraya girecek. Sony PS4 için tasarladığı, özel 4K girişiyle tanıtımını yapacak ancak 4K teknolojisini henüz herkese açmadı.

1368274672_sony4k.jpg

Peki sizin E3 fuarından beklentileriniz neler? Beklentilerinizi bizimle paylaşın!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.