Oyun

EA Access nedir? Nasıl kullanılır?

Bu yazımızda dijital oyun mağazalarının oyunculara etkisine ve EA Access paketinin ne olduğuna, ne işe yaradığına göz atıyoruz.

EA Access nedir? Nasıl kullanılır?

PlayStation Plus, Xbox Gold - Game Pass, Uplay gibi birçok oyun mağazası mevcut. Artık hemen hemen her yapımcı firma kendi özel mağazalarını açmak konusunda oldukça heyecanlı. Bunların bazıları popülerleşme sürecine giriş hakkı kazanmış olsa da bazıları tarihin tozlu sayfalarında kendisine yer ediniyor, ya da kar edemiyor.

EA Access nedir? Nasıl kullanılır?

Özellikle son zamanlarda iyice popülerleşen Epic Store, oyun dünyasını adeta ikiye bölmüş ve tartışmalara sebebiyet vermiş durumda. Geliştirici firmaların oyunlarını Steam üzerinden çekmesi ve Epic Store'a kaydırması en çokta oyuncuları etkileyen bir durum.

Zamanında tek bir platform üzerinden istediğimiz her oyunu bulabilirken şimdiyse birçok farklı mağazaya üyelik ücreti vermek zorunda kalıyor ve gereksizce farklı alanlarda yer edinmek durumunda kalıyoruz. Peki neden? Cevabı oldukça basit aslında; ''rekabet''. Bu konuda tüketicilerin önemi bir bakıma ikinci plana atılıyor.

Peki ya işini iyi yapanlar? Tabii ki de var. Devamlı yapılan kampanyalar ve indirimler oyuncuları platforma çekmek adına güzel stratejiler. Buna en büyük örnek olarak PlayStation Plus ve Xbox Gold - Game Pass'i verebiliriz. Her ne kadar yapılan zamlar bizleri üzüyor olsa da bazı aylarda verilen ücretsiz oyunlar bu açığı çok güzel bir şekilde kapatıyor.

Uzun zamandır hayatımızda yer edinen farklı platformlar da mevcut. Bunlardan en önemlisi EA Access! Bildiğiniz gibi EA Games spordan yarışa, yarıştan savaşa kadar birçok yapıma ev sahipliği yapan bir oyun firması. Haliyle kendi ekosistemini kurması da kaçınılmaz bir gerçekti. Platformun Steam, PS Plus ve Xbox Gold - Games Pass'e göre gücü daha az olsa da kayda değer bir kitlesi mevcut.

EA Access nedir?

Peki nedir bu EA AccessEA Access, Electronic Arts'ın Xbox One'a özel olarak sunduğu bir servistir. Çoğu oyuncu bu servisi PS Plus ile karşılaştırmakta ancak Plus'ın karşısında Xbox Live Gold yer almaktadır. Bir diğer deyişle Sony yeni nesle PS Plus ile giriş yaparken Microsoft, Xbox Live Gold ve Electronic Arts Access ile karşılık vermiş durumda. Aslında EA bu servisi Playstation platformuna da getirmek istemiş ancak Sony akıl almaz bir şekilde bu teklifi reddetmiştir.

Ancak sabah yaptığımız bir haberde de aktardığımız gibi bu servisin çok yakında Sony kanadına da geleceğini sizlere müjdelemek isterim. EA Access, bir nevi oyun kiralama servisidir. Ancak bu serviste yalnızca Electronic Arts'ın yayıncılığını üstlendiği yapımları kiralayabilirsiniz. Üyelik ücretleri ise aylık 5, yıllık ise 30 dolar olarak belirlenmiş durumda. 

Diğer servislere nazaran daha uygun bir fiyatlandırmaya sahip olduğunu da belirtmeden geçmek istemem. Peki neden EA Access'i tercih etmeli oyuncular? Steam, PlayStation Plus, Xbox Gold - Game Pass, Uplay gibi diğer mağazalara ek olarak oyuncular neden EA Access üyeliğine sahip olmalı? EA Access servisine üye olan oyuncular, EA'ın henüz çıkış yapmamış yapımlarına erken erişim hakkı kazanır.

Bir diğer deyişle henüz çıkış yapmamış bir EA oyununu 5 gün önceden konsolunuza veya bilgisayarınıza indirebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz. Bu özellik diğer platformlarda mevcut değil maalesef. Dilerseniz bir EA oyununu satın almadan ücretsiz olarak deneyebilir ve beğenirseniz satın alıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu güvenceyi sağlamasının en büyük sebebi ise zaten sunduğu oyunları kendisinin üstleniyor oluşu.

EA Access'in faydaları nedir? 

Buna ek olarak EA'nin çıkış yapalı üzerinden uzun vakit geçmiş oyunlarını da aboneliğiniz devam ettiği sürece herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz zaman oynayabilirsiniz. Ayrıca bu servise üye olan oyuncular Xbox Store üzerinden gerçekleştirecekleri dijital alışverişlerde EA oyunlarında ekstra yüzde 10 indirim kazanmaktadır.

Platform Xbox dışında PlayStation'a da geldiği zaman benzer hizmetler sunulacak mı bilmiyoruz ancak aynı hakların tanınması ile beraber EA Access'in daha da popülerleşmesi kaçınılmaz. Peki ya siz EA Access hakkında ne düşünüyorsunuz? Diğer platformların yanı sıra bu hizmete de sıcak bakıyor musunuz? Kaç tane oyun platformuna üyeliğiniz var?

Yorumlar kısmından bizlere düşüncelerinizi aktarmayı unutmayın. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.