Oyun

FIFA serisinin yeni ismi kesinlik kazandı

Uzun bir zamandır isim konusunda önemli bir değişikliğe gideceği konuşulan futbol oyunu serisi FIFA hakkında çıkan söylentiler gerçek oldu.

FIFA serisinin yeni ismi kesinlik kazandı

Bazı şeyler vardır ki ismi içeriğiyle özdeşleşmiş ve artık birbirinden ayrı düşünülemez olmuştur. İşte yıllardır kesintisiz bir şekilde Electronic Arts tarafından piyasaya sürülen FIFA oyun serisi de bunun güzel bir örneği. Aslında oyunun isminin FIFA olması, tamamen Electronic Arts ile futbol federasyonu FIFA tarafından yapılan telif hakkı ortaklığının bir sonucu. Yani EA, bu oyun serisine FIFA ismini verebilmek için 29 yıl önce bir anlaşma imzalayarak yıllık belli bir ücret ödemeye başlamıştı.

Bununla birlikte bir süredir, federasyon tarafından talep edilen ücretin EA tarafından yüksek bulunduğu ve bu nedenle de neredeyse 30 yıla dayanan ortaklığın son bulabileceği konuşuluyordu. Her ne kadar birçok çevre tarafından orta yolun bulunacağı ve serinin aynı isimle hayatına devam edeceği düşünülse de, gerçek böyle olmadı.

FIFA serisinin yeni ismi kesinlik kazandı

Electronic Arts tarafından birkaç saat önce yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki yıldan itibaren ünlü oyun serisi yayın hayatına EA Sports FC olarak devam edecek. Tabi yıllardır bu oyunu FIFA adıyla bilen kullanıcılar için ilk etapta bu isim biraz garipsenebilir. Ancak ismin gerçekten bir marka olup olamayacağını ancak zaman gösterecek.

Son olarak, EA tarafından yapılan açıklamada yeni ismin önümüzdeki yıldan itibaren kullanılacağının belirtilmesi, bu yıl çıkacak olan yeni oyunun FIFA adıyla satışa sunulacak son oyun olacağını gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.