Oyun

Microsoft’a ağır darbe: Tüm planı suya düşebilir

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Microsoft’un oyun dünyasında da benzer bir konuma kavuşma planları suya düşebilir.

Microsoft’a ağır darbe: Tüm planı suya düşebilir

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak istediğini artık duymayan kalmamıştır. Ancak uzun sayılabilecek bir süredir devam eden bu süreç, bir kez daha çok önemli bir gelişmeyle yarım kalma tehlikesine girdi. Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan soruşturma neticesinde, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması halinde sektördeki rekabet dengesinin ortadan kalkacağı görüşüyle Amerikalı teknoloji devine dava açtı.

Söz konusu davada Microsoft’un alımının iptal edilmesini talep eden Federal Ticaret Komisyonu, tezini destekleyecek pek çok argüman sundu. Öte yandan daha önce Sony’nin endişelerini giderebilmek için yoğun çaba harcayan Microsoft’un karşısına şimdi de Federal Ticaret Komisyonu’nun çıkması, Amerikalı teknoloji devinin artık bu alım sürecinde yolun sonuna geldiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Microsoft’a ağır darbe: Tüm planı suya düşebilir

Bilindiği üzere Sony, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına ilk günden bu yana karşı. Oyun dünyasının en önemli serilerinden biri olan Call of Duty’nin geliştiricisi olan Activision Blizzard’ın en büyük rakibinin kontrolüne geçmesini istemeyen Sony, bunu açıkça dile getirmekten çekinmiyor.

Eğer alım gerçekleşirse, Call of Duty’nin Xbox’a özel bir oyun olmasından korkan Sony, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde rekabetin ortadan kalkacağını ve PlayStation’ın bundan ağrı yara alacağını biliyor. Öte yandan Microsoft, Sony’nin bu endişelerinin yersiz olduğunu gösterebilmek için, Call of Duty’nin 10 yıl boyunca PlayStation’a çıkmaya devam edeceğinin sözünü vermişti. Bakalım son gelişmelerden sonra, alım sürecinin akıbeti ne olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.