Mobil oyunseverlere kötü haber: Popüler oyunlara yönelik yasaklamalarla karşılaşabiliriz

Mobil oyun dünyasının en önemli içeriklerinden ikisi olan PUBG ve Call of Duty: Mobile için oldukça can sıkan bir gelişme ortaya çıktı.

Mobil oyunseverlere kötü haber: Popüler oyunlara yönelik yasaklamalarla karşılaşabiliriz

Oyun sektörü için artık üç ayaklı bir yapıda demek hiç de yanlış olmayacaktır. Konsollar, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar olarak sayılabilecek bu ayaklar için hala en önemlisi konsollar gösterilse de yakın zamanda bu durum değişebilir. Öyle ki bir taraftan akıllı telefonların gelişirken diğer taraftan ise mobil oyunlara yapılan yatırımlar büyüyor. Eğer bu şekilde devam ederse, yakın zamanda en popüler oyun cihazı olarak akıllı telefonları göstermek hiç de zor olmayacaktır.

İşte oyun sektörünün bu denli hızlı büyümesinin en önemli sebeplerinden ikisi olan PUBG ve Call of Duty: Mobile cephesinde oldukça can sıkan bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere bu iki oyunun dağıtıcısı olan Tencent Games, Çin merkezli bir şirket. Gelen son haberlere göre ise Çin hükümeti Tencent Games’in %1’lik hissesini almak istiyor.

Mobil oyunseverlere kötü haber: Popüler oyunlara yönelik yasaklamalarla karşılaşabiliriz

%1’lik hisseden ne olacak diyebilirsiniz ancak Çin hükümetinin satın almak istediği hisse türü “Golden Share” yani “Altın Hisse” olarak nitelendirilen ve doğrudan sahibine yönetim kuruluna girme hakkı veren bir hisse türü. Bunun anlamı ise eğer söylentiler doğruysa ve Çin hükümeti Tencent Games’in altın hissesini satın alırsa, artık bu şirketin yönetiminde söz sahibi olacak.

Oyun dünyasını tedirgin eden şeyse, Çin hükümetinin bu gelişmenin ardından popüler oyunların Batı dünyasına erişimini kapatabileceği ihtimali. Tencent Games’in en popüler oyunları PUBG ve Call of Duty: Mobile olduğu için, böyle bir gelişmeden en çok zarar görecekler de bu iki oyunun hayranları olacaktır.