Oyun

Oyun dünyasında Çin darbesi! Ortalık karışacak

Çinli teknoloji holdingi NetEase'in Quantic Dream'de (Heavy Rain ve Detroit: Become Human’la ünlü) azınlık hissesini ele geçirmesinden üç buçuk yıl sonra, geliştiricinin geri kalanını da yutuyor. NetEase, Avrupa'da bir ilk olacak stüdyoyu satın almak için ne kadar harcadığını açıklamadı.

Oyun dünyasında Çin darbesi! Ortalık karışacak

Quantic Dream resmi olarak bir NetEase yan kuruluşu haline geldikten sonra, birinci ve üçüncü taraf oyunların stüdyosu ve yayıncısı olarak bağımsız olarak çalışmaya devam edecek. Ek olarak, NetEase'in oyun geliştirme yeteneklerinden de faydalanabilecek.

Stüdyonun sırada birkaç projesi var. Geçen Aralık ayında, çok çok uzaktaki belirli bir galaksinin Yüksek Cumhuriyet döneminde geçen Star Wars Eclipse’e bir bakış sağladı. Bu ayın başlarında Gamescom sırasında Under the Waves adlı bir oyun yayınladığını açıkladı. Parallel Studio, Quantic Dream'in hareket yakalama, animasyon ve ses kaydı bilgisinin yardımıyla bu oyunu geliştiriyor.

2018'de eski Quantic Dream çalışanları, şirketi cinsiyetçilik, ırkçılık ve homofobinin olduğu zehirli bir çalışma ortamını teşvik etmekle suçladı. O yılın ilerleyen saatlerinde bir Fransız mahkemesi, şirketin işyerinde taciz iddialarında bulunan eski bir çalışanını haksız yere işten çıkardığına karar verdi, ancak bu karar 2021'de bozuldu.

Oyun dünyasında Çin darbesi! Ortalık karışacak

Kendisine yönelik suçlamaları bildiren yayınlara karşı hakaret davaları kazanan Quantic Dream, şu görüşleri reddetti: “zehirli bir atmosfere” sahip veya “stüdyoda her türlü ayrımcılığa” izin verir.

Bu satın alma, bu yıl uzun, uzun bir stüdyo satın alma listesine en son girişi işaret ediyor. Diğerlerinin yanı sıra Sony, Destiny 2 geliştiricisi Bungie, Haven Studios ve bir mobil oyun bölümünün kurulmasına yardımcı olmak için Savage Game Studio'yu satın aldı. Tencent ile birlikte, Elden Ring stüdyosu FromSoftware'de oldukça büyük ancak azınlık hissesi satın aldı.

Başka yerlerde, Embracer Group, mümkün olan her geliştiriciyi görünüşte yakalama arayışına devam ediyor. Bir de tabii ki Microsoft'un hala beklemede olan Activision Blizzard'ı gişe rekorları kıran satın alması var. Bu notta, NetEase, birlikte geliştirdiği Diablo Immortal da dahil olmak üzere Çin'de Blizzard oyunlarını yayınlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.