Oyun dünyasının gizli işleri Apple sayesinde ortaya çıktı

Apple ile Epic arasındaki davada oyun dünyasına ait bir çok gizli bilgi ortaya çıktı. Bakalım kapalı kapılar ardında neler dönmüş?

Oyun dünyasının gizli işleri Apple sayesinde ortaya çıktı

Apple ile Epic arasında geçtiğimiz yıl Fortnite yüzünden savaş çıkmıştı. Epic, önceden kabul ettiği App Store kurallarını ihlal etmiş ve planlı bir şekilde Apple'ı hedef almıştı. Oyun içi satın alımlarda Apple'a kar payı ödemek istemeyen Epic, Apple'ı tekelcilik ile suçlamıştı. Mahkeme salonlarına taşınan bu davada ortaya oyun dünyası ile ilgili ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Ücretsiz oyunların bir bedeli var

Epic Games, bildiğiniz gibi her hafta PC oyuncularına ücretsiz oyunlar sunuyor. Hatta bazı oyunları kendi mağazasına özel olarak yayınlıyor. Bunların bedeli bugün ortaya çıktı. Epic Games'in sunduğu ücretsiz oyunlar firmaya  11 milyon 658 bin dolara mal olmuş. Ancak bu süreçte 5 milyon civarında yeni kullanıcı Epic kullanmaya başlamış.

Bu rakamlar şimdilik Ocak-Eylül 2019 tarihlerine ait. Ayrıca raporlarda bir dönem Epic'te ücretsiz olan Batman: Arkham için 1.5 milyon dolar ödeme yapılmış. Batman sayesinde 6.5 milyon oyuncu Epic kullamış ve toplamda 613.912 yeni kullanıcı kazanmış.

Epic Games

Fortnite neden xCloud'da yok belli oldu

Epic davasında ortaya çıkan tek gizli bilgi bu da değil. Sızdırılan bilgilere göre Xbox'ın bulut tabanlı oyun servisi xCloud'a Fortnite'ın gelmemesinin sebebi de belli oldu. Apple'ı tekelcilik ile suçlayan Epic de sütten çıkmış ak kaşık değilmiş. Epic'in Nvidia'nın bulut servisi Nvidia GeForce Now ile anlaşma yaptığını ve Fortnite'ı xCloud'a getirmeyeceği dava sayesinde ortaya çıktı.

Sony çapraz platform desteği ile kasasını doldurmuş

Ortaya çıkan bir diğer bilgi ise Sony ile ilgili. Bildiğiniz gibi Sony, geçtiğimiz yıla kadar online oyunlarda çapraz platform desteğini sunmuyordu. Ne olduysa bir günde Sony, Fortnite'ın çapraz platform olarak oynanabileceğini açıklamış ve listeye yeni oyunlar hızla eklenmişti.

Sızıdırlan belgelerde; Sony'nin telif hakkı ödemelerinin nasıl işleyeceği açıkça görünüyor. Tüm platformlarda ayda 1 milyon dolar kazanan bir oyunun 900.000 doları PSN'den gelirken, toplam oyuncu tabanının yüzde 95'i Sony'nin platformundaysa, Sony'nin çapraz oyun telif ücreti ödemeyeceğini gösteriyor. Bu senaryoda, PSN gelir payı yüzde 90'a çıkıyor. Yani Sony, hem çapraz platform desteği sunmuş hem de bu işten karlı çıkmış.

Sony

Apple ile Epic arasındaki dava daha bir süre devam edecek gibi görünüyor. Bu süreçte ortaya oyun dünyasındaki gizli kapaklı işlerin ortaya çıkması bekleniyor. Davayı kimin kazanacağı bilinmez ama kapalı kapılar arkasındaki bilgilerin sızdırılması firmaları olumsuz etkileyeceğe benziyor.